Biz de sizi kınarız: TBMM, AP’yi kınadı

AP Strasbourg’daki toplantısında, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik askeri harekatı kınarken AB’nin Türkiye’ye hedefli yaptırım uygulanması istemişti. TBMM de AP'yi kınadı.


Avrupa Parlamentosu’nun (AP), Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik askeri operasyonunu kınaması ve Türkiye’ye yaptırım uygulanmalı kararı sonrası TBMM Genel Kurulu’nda AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti grupları, AP’nin kararını ortak bildiriyle kınadı.

TBMM Genel Kurulunda, AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu’nun imzasıyla AP’nin kararına ilişkin ortak bildiri yayımlandı. Meclis Başkanvekili Celal Adan’ın okuduğu bildiride, “Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda hazır bulunan siyasi parti grupları olarak ülkemizde Suriye’nin kuzeyindeki terör odaklarına karşı icra edilen Barış Pınarı Harekatı hakkında bugün Avrupa Parlamentosu’nda kabul edilen kararı yüce milletimiz adına TBMM olarak bütünüyle reddediyoruz, kınıyoruz” denildi.


‘SİVİLLERİN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN AZAMİ HASSASİYET’

Bildiride, Barış Pınarı Harekatı’nda sivillerin zarar görmemesi için hassasiyet gösterildiği ifade edilirken, “Harekat, PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG unsurları ile bu unsurlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçleri hedef almıştır. Sivillerin ve sivil altyapının zarar görmemesi için azami hassasiyet gösterilmiş, gereken her önlem uygulanmıştır. Esasen bu hususlar ilgili kurumlarımız tarafından yapılan açıklamalarla da her vesilesiyle kamuoyuna duyurulmuştur. Avrupa Parlamentosu’nun kararındaki iddiaların tamamı bugüne kadar defalarca uluslararası kamuoyu nezdinde ve yabancı muhattaplarımızla en üst düzeydeki temaslarımızda ilgili makamlarımızca yalanlanmış veyahut gereken izahat getirilmiştir. Terörle mücadelesinde Türkiye ile dayanışma göstermek yerine, bir terör örgütünün safını tutmayı ve gündemine hizmet etmeyi tercih eden Avrupa Parlamentosu’na, PKK’nın AB ve NATO tarafından da terör örgütü olarak kabul edildiğini bir kez daha hatırlatma gereğini duyuyoruz” ifadeleri kullanıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ