Akıllı telefonlarda mikrofon ve kamera izni isteyen uygulamalar bizi dinliyor mu?

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, akıllı telefonlar üzerinden yapılan dinlemelere dikkati çekerek, uygulamalara kamera ve mikrofon izni verilmemesi gerektiğini söyledi.
Konuştuğunuz bir konu hakkında içerikler karşınıza çıkıyorsa, arkadaşlarınızla konuşurken bahsettiğiniz bir ürünün reklamını internete girer girmez görüyorsanız, bunların sebebi birilerinin sizi dinliyor olması olabilir.

Bu tarz durumlarda insanların aklına “Konuşmalarımız dinleniyor mu?” şüphesinin geldiğini belirten HAVELSAN Genel Müdürü Atalay, bu durumun önüne geçme yöntemi olarak uygulama izinlerinin kontrolünü öneriyor.

Atalay’a göre akıllı telefonlara yüklenen uygulamaların mikrofon ve kameraya erişimine izin vermemek, dinleme sorunlarını aşmaya yardımcı olacak. Atalay, bu tür uygulamaların amacının hedefli reklam oluşturmak olduğu yönündeki yorumları hatırlatıyor.


“Bazı mobil uygulamaların kullanıcı sözleşmelerinde ‘ortamdan ses kaydı yapabileceği’ne ilişkin ifadeler bulunuyor. Bu konunun yasal olup olmadığına ilişkin çeşitli görüşler ve iddialar var” diyen Atalay, şirketlerin her geçen gün daha gelişmiş teknolojiler kullandıklarını ve bunun amacının da kişiselleştirilmiş reklamlar oluşturmak olduğunu söylüyor.

Atalay, “Sosyal medyada gezinirken veya web sitesine bakarken, arkadaşınızla konuştuğunuz ögenin reklamını karşınızda buluyorsunuz. Bu durum mikrofonları açık olan akıllı cihazlar tarafından dinlenildiği şüphesini akla getiriyor” diyor.

Kamera ve mikrofon izinlerinin devre dışı bırakılmasını öneren Atalay, yaşamı kolaylaştıran teknolojinin aynı zamanda insan hayatını da kabusa çevirebildiğini söylüyor.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ