'Ülke pavyona gitse hesabı ödeyemese ancak böyle senet imzalatırlar'

AKP ile MHP, yerel seçimlerde ittifak ihtimali, dün (23 Ekim Salı) yapılan karşılıklı açıklamalarla ortadan kalktı. MHP lideri Bahçeli 'Cumhur ittifakı'nın sürdüğünü belirtse de, kararın piyasalardaki etkisi olumsuz oldu ve dolar yükselişe geçti.
Konuyla ilgili ironik bir yazı kaleme alan Sözcü Gazetesi yazarı Murat Muratoğlu, mevcut ekonomik tabloda faizlerin yukarıda takılı kaldığına, borsanın düştüğüne değindi ve 'en kötüsü geride kaldı' söyleminin içinin boş olduğuna dikkat çekti. 

"Hiçbir şey henüz geride kalmadı. Hatta daha yarıya varılamadı" yorumunu yapan Muratoğlu, krizin geride kalması için yapılan hamlelerden faiz artırımı, Rahip Andrew Brunson'un serbest bırakılması ve şirketlerin iflas etmesinin önlenmesi için çıkarılan kararnamelere dikkat çekti.

Marketlerde fiyatlar yükseltilmesin diye zabıtanın 'esnafın üzerine salındığını' savunan Muratoğlu, yazısını şöyle sürdürdü:


"Bu sayede dövizin yükselmesi ve ödemeler dengesi krizi bir süreliğine ertelendi. Fırsat bu fırsat Hazine, Eurobond ile borçlanmayı denedi. Dolar bazında yüzde 7.5 faizle 2 milyar dolar borçlandı. Altı milyar dolar teklif geldi. İyi de bu övünülecek bir şey değildi… Bu gibi ihalelerde almak istediğin miktarın 2-3 katı teklif verirsin ki, istediğin kadar alabilesin.

Batık Yunanistan'ın beş yıllık Eurobond faizi yüzde 3.6'da… Polonya'da yüzde 2.6'da… Ülke pavyona gitse hesabı ödeyemese ancak böyle senet imzalatırlar öyle çıkartırlar. Bizimki bildiğin tefeci faizinin resmisi… Düşünün başımızda buna bile sevinen bir ekonomi yönetimi…"

Bu tablo karşısında, "Madem öyle IMF ile anlaşılsaydı. Hiç değilse yarısı kadar faizle borçlanılırdı" tepkisini gösteren Muratoğlu, AKP'nin IMF ile masaya oturmamasının gerekçesi olarak da, "Yok olmaz! IMF gelirse, ulufe dağıtamazsın her istediğine… Sarayın harcamalarına bile karışır yeri geldiğinde. Arkasından o kadar konuştuktan sonra seçim öncesi IMF'yi nasıl anlatırsın millete" görüşünü dillendirdi. 

Muratoğlu son olarak şu uyarıyı yaptı:

"Önce bunun bir kriz olduğunu kabul etmek ve buna göre önlemler almak gerek. Ülke yönetimi inkâr politikası ile nereye kadar gidecek? Seçimlere kadar mı idare edecek? Edemeyecek! Faizler kükremiş sel gibi bendini çiğnemiş, aşmış… Kredi faizleri yüzde 35- 40'larla enginlere sığmamış, taşmış. Sahi hangi banka kredi verecekmiş? Hangi şirket bu faizlerin altından kalkacakmış? Bu faizden kredi alanlar zaten batmış! Erdoğan ve AKP alacağını zaten almış. Başkanlık sistemine geçilmiş. Memleket tek adamın emrine verilmiş. Atı alan Üsküdar'ı geçmiş."


 


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ