Soylu 'kiralar yüksek maaşlar düşük' dedi, sorumluyu söylemedi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AKP hükümetinin üyesi olduğunu unuttu, yüksek ev kiralarını polis maaşları üzerinden eleştirdi. Soylu'nun sözleri iktidarın başarısızlığına kanıt olarak kabul edildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, artan ev kiralarından dert yandı, fahiş fiyatları eleştirdi. Lojmanların önemine değinen Soylu, “Bazı yerler var, kiralık ev bulabilmek mümkün değil. Hadi gitsin de bir polisimiz Bodrum’da kiralık ev bulsun bakalım,” ifadelerini kullandı. Soylu’nun bahsettiği Bodrum’da 2+1 evlerin kiraları ortalama 2 bin 500 TL civarında görünüyor.

Öncelikle sorun Bodrum’la sınırlı değil. Türkiye’nin her yerinde özellikle son 6 ayda hem ev fiyatları hem kiralar yüzde 30 civarında arttı. Peki bu durumun sorumlusu kim? Yanlış ekonomi ve para politikaları nedeniyle TL’nin pul olmasına neden olan CHP iktidarı mı? Merkez Bankası’nın kasasını boşaltan, ihtiyat akçesini bile kullanan hangi iktidar? Ülkeyi uçuracağı söylenen ‘başkanlık sistemine’ geçmeden önce 4,75 olan dolar kuru bugün 7.70’i zorluyor. İki yılda TL’nin değer kaybı yüzde 62! 


POLİS MAAŞLARI 6 BİN LİRADAN BAŞLIYOR

Kaldı ki mesleğe yeni başlayan bir polis 5 bin 950 lira maaş alıyor. Söz konusu maaş kademe aldıkça 7 bin liraya kadar çıkıyor. Rejimin İçişleri Bakanı’na sormak lazım; aylık ortalama 6 bin 500 lira maaş alan bir polis memuru ev kirası ödemekte zorlanırken, 2 bin 324 lira asgari ücretle çalışanlar nasıl ödeyecek? Maaşın en iyi ihtimalle bin 200 TL’sinin kiraya gittiğini varsayalım; kalan bin 100 TL ile 4 kişilik bir aile nasıl geçinecek? Mutfağa mı harcayacak, elektrik, su, doğalgaz faturalarını mı ödeyecek, sağlık ya da teknoloji için mi kullanacak? 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kızılcahamam’da bir otelde düzenlenen ‘İnşaat Emlak Birimleri Eğitim ve Koordinasyon Toplantısı’nda konuştu. Artan ev kiralarından dertliydi. Kendisine bağlı olan polislerin ev bulmakta zorlandığını anlattı. Lojmanların önemine değindi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bir protokol imzaladıklarını, bu protokol çerçevesinde binalar inşa ettiklerini anlatan Soylu, “Bazı yerler var, kiralık ev bulabilmek mümkün değil. Hadi gitsin de bir polisimiz Bodrum’da kiralık ev bulsun bakalım.” ifadelerini kullandı. 

KİRALARDAKİ ARTIŞIN SORUMLUSU KİM?

Süleyman Soylu’nun örnek verdiği Bodrum’da 2+1 evlerin ortalama kirası 2 bin 500 TL civarı… Ancak sorun şu ki fahiş kiralar Bodrum’la sınırlı değil. Türkiye’nin her yerinde özellikle son 6 ayda ev ve doğal olarak kira fiyatları yüzde 30 civarında arttı. Söz konusu artışın en önemli sebebi ise konut kredi faizlerinin Haziran ayında binde 63’e kadar düşürülmesi oldu. Faizlerin düşürülmesi fırsatçı müteahhitler ve ev sahiplerine yaradı. Ev fiyatları bir anda yüzde 20-25 oranında arttı. 400 bin liralık evler, 500 bin liradan satıldı. Kampanya sona erdi ancak fiyatlar çıktığı yerden inmedi.

TL’NİN DEĞERİ KALMADI

Özellikle büyükşehirlerde ev fiyatlarındaki artışa bağlı olarak kiralar da yükseldi. Örneğin İstanbul’da üç ay önce 1.500 lira olan 2+1 evlerin kiraları bugün 2.000 lira! Aynı rakamlar Ankara, İzmir, Adana, Konya, Antalya gibi onlarca büyükşehir için geçerli. Kira ve ev fiyatlarındaki artışın temel sebebi TL’nin hızla değer kaybetmesi. İktidarın yanlış ekonomi ve para politikası TL’nin ‘pul’ olmasına neden oldu.

Türk Lirası sadece son iki yılda dolar karşısında yüzde 62 değer kaybetti. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında bir asgari ücretle yaklaşık 6 çeyrek altın alınabiliyordu. Bugün 2 bin 324 TL’lik asgari ücretle ancak 3 adet çeyrek altın alınabiliyor.

POLİS MAAŞLARI 6 BİN LİRADAN BAŞLIYOR

Süleyman Soylu, polislerin kira ödemekte zorlandığını anlatıyor. Mesleğe yeni başlayan bir polis 5 bin 950 lira maaş alıyor. Söz konusu maaş kademe aldıkça 7 bin liraya kadar çıkıyor. Ortalama polis maaşı 6 bin 500 lira civarında. Asgari ücretin iki katından daha fazla. Polisler bu maaşlarla kira ödemekte zorlanırken, 2 bin 324 lira asgari ücretle çalışan insanlar nasıl kira ödeyecek?

Tr724 / YUSUF DERELİ 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ