Selvi'den seçim yorumu: AKP-MHP ittifakı bir sinerji meydana getiremedi

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi, sol oylarının yükselmesinde CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin performansının etkili olduğunu yazdı.
Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, AKP'nin yeni kuşak liberal-muhafazakâr kitleyi yok saydığını, 24 Haziran'daki baskın seçimlerde bu kitlenin etkili olacağını söyledi. 

İlk kez önceden sonucu kestirilemeyen bir seçime gidildiğini de aktaran Selvi, "Seçim tarihi yaklaştıkça oranlar birbirine yaklaşıyor, belirsizlik artıyor. Adım adım her türlü sürprize açık bir seçime doğru yaklaşıyoruz" ifadesini kullandı. 

Abdulkadir Selvi yazısının devamında Cumhur İttifakı'nın bir sinerji yaratmadığını, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin performansının sol oyların yükselmesinde etkili olduğuna yer verdi.


Abdülkadir Selvi'nin Hürriyet'te, "Sürprizlerin seçimi" başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle: 

İlk kez önceden sonucu kestirilemeyen bir seçime gidiyoruz. Seçim tarihi yaklaştıkça oranlar birbirine yaklaşıyor, belirsizlik artıyor. Adım adım her türlü sürprize açık bir seçime doğru yaklaşıyoruz.

Seçimlerde son haftaya girildiğinde blok halinde kaymalar meydana gelirdi. Bu kez sonucu blok halindeki oy kaymaları değil, artık çok küçük oranlara gerileyen kararsızlar belirleyecek. 3-4 puanlık bir kararsız oyu kaldığı söyleniyor. Türkiye’de seçimlere katılım oranı yüzde 85’ler seviyesinde. Oyların dağılımı geçerli oylar üzerinden yapılacağı için seçimlere gitmeyeceklerle kararsızları birbirine karıştırmamak gerekiyor. Bir de 7 Haziran seçimlerinde kendini gösteren, 16 Nisan sonuçları üzerinde etkisi görülen iki kesim dikkati çekiyor.

1- Öfkeli kesim. Bunlar sadece iktidara değil aynı zamanda muhalefete de tepkili olan asabı bozuk oylar. İkna edilmeyi bekliyorlar.

2- Yeni kuşak liberal-muhafazakâr kitle. AK Parti döneminde oy kullanma çağına gelmiş olan, özgürlükleri önemseyen, adalet ve eşitlik algısı yüksek, batı dünyasıyla entegrasyona önem veren, eğitimli, gelir düzeyi iyi olan, bireysel, şehirli, muhafazakâr seçmen kitlesi. 7 Haziran ve 16 Nisan’da sonuçlar üzerinde etkili olmuşlardı. Ancak AK Parti bunları yok saymayı tercih edip kazanmak için bir çaba göstermedi. 24 Haziran seçimlerinde de bu kitleyi kazanmaya yönelik bir gayret içine girmedi.

SOLDA İNCE ETKİSİ 

Bu arada AK Parti MHP ile ‘cumhur ittifakı’ içinde seçimlere gidiyor ama ittifak bir sinerji meydana getiremedi.

Bununla birlikte Muharrem İnce’nin performansı uzun süredir ilk kez sol oylarının yükselmesine neden oluyor. Muharrem İnce üzerinden HDP seçmeni Kürtlerle, CHP arasında uzun süredir ilk kez bir köprü oluşmaya başladı. İnce, sol oylarını yükseltiyor ve bu durum uzun süredir ilk kez gözleniyor. 


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ