Selvi: Muhafazakâr seçmen yeni parti arayışında

Türkiye, 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinin ardından AKP’li küskünlerin kuracağı yeni partileri konuşuyor. Bu noktada eski bakanlardan Ali Babacan kurucusu olduğu partiden istifa ederek yeni partinin sinyallerini resmen vermiş oldu.


 Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de Babacan’la birlikte hareket ettiği biliniyor. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ise Babacan ekibinden ayrı çalışma yürütüyor. Yeni partilerin sonbaharda kurulması bekleniyor. AKP içinden çıkan söz konusu bu yeni partilerin ise siyasetteki dengeleri nasıl değiştireceği merak ediliyor. 

Hükümete yakınlığıyla bilinen Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında “Halk yeni parti istiyor mu?” sorusunu irdeliyor. Selvi, iki kamuoyu araştırma şirketinin sonuçlarını incelediğini belirterek “Görünen o ki seçmende bir arayış var. Partilerin dışında bir gri alan oluşmuş durumda. ‘Yeni parti kurulsun’ diyenlerin oranı yüksek” diyor.


Benzer tabloyu Meral Akşener’in yeni parti kurma çalışmaları sırasında da gördüğünü ifade eden Selvi, Akşener’in o süreci iyi yönetemediğini ancak buna rağmen yüzde 10 almayı başardığını söylüyor.

“Yeni parti kurulmalı” diyenlerin önemli bir bölümünün İYİ Parti ve MHP seçmeninden oluştuğunu belirten Selvi, şunları ifade ediyor:

“İYİ Parti seçmeni MHP’den, MHP seçmeninin bir bölümü ise AK Parti’den gitmişti. Bu seçmenler, parti sadakatini geride bırakmış ve değiştirme eşiğini aşmış. Ancak belli ki tatmin olmamış, arayışlarını sürdürüyor. İlginçtir, bu kez muhafazakâr seçmen bir arayış içinde. CHP ve HDP seçmeni partisinden memnun. Yerel seçimlerin ve İstanbul başarısının etkisi olduğu belli.

Yeni partiler bir anlamda kendi kaderlerini kendileri belirleyecekler. Nasıl bir söylemle çıkacaklar, Türkiye’ye ne vaat edecekler, kadroları kimlerden oluşacak, kitlelerde yeni bir umut rüzgârı estirebilecekler mi? Bunlar kritik aşamalar.”

“Abdullah Gül-Ali Babacan partisine AKP tabanından kısmen ama daha çok merkezden bir ilgi” olduğunu belirten Selvi, “Ahmet Davutoğlu’na ise AK Parti tabanından muhafazakâr ve entelektüel bir kesimin yöneldiği görülüyor” diyor.

AKP açısından esas tehlikenin yeni partilerin yüzde 50’lik bloktan ne koparacağı olduğunu ifade eden Selvi, şu değerlendirmeyi yapıyor:

“AK Parti’den kopacak bir puan, Erdoğan karşıtlarının hanesine iki katı olarak geçecek. Burası bir azalacak, orası bir artacak. Tehlike büyük. Durum ciddi.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ