Sabahattin Önkibar: Ankara kulislerinde damadın kovulması konuşuluyor

Tekrarlanan İstanbul seçimine gidilen süreçte Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak'ın kızağa çekileceğine dair bazı iddialar kulislerde dile getiriliyor.
Sabahattin Önkibar da YouTube kanalındaki analizinde "Damat Berat hakkında çeşitli spekülasyonlar var, bakanlıktan alınacak mı, başka bir bakanlığa mı getirilecek, Dışişleri Bakanlığı gündemde lakin damat Dışişleri'ni pek istemiyor diyorlar.

Damat Berat aile için de sorunlar yaşıyor dedikodusu da ayyuka çıkmış durumda" diyor.

"İstanbul seçimi bağlamında yaptırdığı anketlerle günü birlik nabız tutan Tayyip Erdoğan, cepheleşme ikliminin Ekrem İmamoğlu’na yaradığını görmüş ve hemen alternatif bir arayışa soyunmuştur" diyen Önkibar, "FOX TV’den İsmail Küçükkaya gibi iktidar muhalifliği tescilli bir ismin moderatörlüğünu kabul etmesi, muhalif cenahta gedik açma hesabının sonucudur… Erdoğan, belli ki kendi siyasi hinterlandı ile İstanbul’u kazanamayacağını görmüş ve hem güneydoğulu seçmene, hem diğer klasik AKP karşıtı kesime göz kırpmak zorunda kalmıştır" görüşünü savunuyor.

"Yapılan bu tercihin bir diğer gerekçesi ise, Tayyip Erdoğan’ın hadiseyi iktidarının oylandığı referanduma dönüşmesini istememesidir" diyen Önkibar, bunun da ekonomi ayağında yansımalarının olacağını öne sürüyor.

"Damat Berat'ın yerine Ersin Özince" konuşuluyor iddiasını öne süren Önkibar, "Ankara'daki fısıltının Berat Albayrak'a kesinlikle gidici gözüyle bakıldığı yönünde" diyor.

Albayrak'ın yerine konuşulan isimlerin IMF ile çalışmak istediğini belirten Önkibar, yine Süleyman Soylu'nun da isminin konuşulduğundan bahsediyor ve ekliyor:

"Hani Celal Bayar'ın bir ifadesi vardı; 'Bu kış komünizm gelecek' diye... Bugün de Ankara'da 'Bu yaz Türkiye iflas edecek' spekülasyonları var."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ