Sabah Başyazarından iktidara erken seçim uyarısı

Ankara kulisleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ni erken seçim çağrısı ile çalkalanıyor.
Muhalefet partileri çağrıya olumlu yaklaşırken iktidardan mesafeli bir açıklama gelmesi kafalarda soru işaretlerine yol açtı.
 
Sabah Başyazarı Mehmet Barlas da erken seçim için iktidara kaygı mesajı ifade eden bir yazı kaleme aldı.
 
“Erken seçim parlamentoda çoğunluğa sahip siyasi partilere tanınan bir imtiyazdır... Kendini güçlü hisseden çoğunluk yani iktidar, erken seçim kararı alabilir. Ancak kendini güçlü hissetmek bazen iktidar sahiplerini yanıltabilir” diyen Barlas, “Buna son örnek İngiltere'nin Muhafazakâr Başbakanı May'in erken seçimde gerilemesidir” ifadesini kullanıyor.

 
Bahçeli’nin 2002’de Ecevit Başbakanlığında kurulan DSP-MHP-ANAP koalisyonunu yine bir erken seçim çağrısı ile bozduğunu hatırlatan Barlas, AKP'nin bu sayede tek başına iktidara geldiğini belirtiyor.
 
Ancak başkanlık sisteminde erken seçimin söz konusu olmayacağını söyleyen Barlas, “MHP lideri Bahçeli'nin çağrısı ile gündeme gelen erken seçim, doğal olarak siyasette fırtınalar yaratacaktır” diyor ve ekliyor:
 
“Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bahçeli arasında yapılacak görüşmeden ne sonuç çıkacak bilemiyoruz. Ancak gerek Erdoğan'ın AK Parti lideri ve gerek Bahçeli'nin MHP lideri olarak, kendilerini güçlü hissettikleri kesindir. Bunu, partili kitlelerin sergiledikleri heyecanlı sevgi gösterilerinden de anladıklarını söyleyebiliriz. Anketler ise, tabii ki parti liderlerinin beklediği kadar iyimser sonuçlar vermez.”
 
Analitik araştırma şirketinin kamuoyu araştırmasını paylaşan Barlas, AKP-MHP-BBP ittifakının yüzde 46’da kaldığını hatırlatıyor.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ