Michael Rubin: Türkiye artık dost ve müttefik değil; sebep Erdoğan!

Türkiye uzmanı eski Pentagon yetkilisi ve yazar Michael Rubin, Batı’nın Türkiye’yi kaybettiği görüşünde bulundu.
Washington Examiner’de yazan Rubin Batı’nın bir Türkiye problemi olduğunu öne sürerken Türkiye’nin tamamen kaybedildiğini belirtti.
 
Türkiye ile istihbarat paylaşımı ile F-35 savaş uçakları dahil olmak üzere askeri teknolojilerin paylaşımının kesilmesinin, ABD’nin ulusal güvenliği için zaruri olduğunu ifade eden Rubin, “Tarihçiler Türkiye’yi kimin kaybettiğini tartışabilirler ancak açık olan bir şey var ki o da Türkiye artık bir dost ve müttefik değil, bunun yerine Türkiye bir rakip ve potansiyel bir düşmana dönüşmüş durumda.” diye yazdı.
 
İki ülke arasında bir çatışma ihtimalinin düşük olmasına rağmen ‘hayal edilemez’ bir olasılık olmaktan çıktığını belirten Rubin, Türkiye’yi mevcut koşullara çekenin Erdoğan olduğu tespitinde bulunuyor.

 
Soğuk Savaş’ın aktörlerinin yer değiştirdiğine işaret eden Rubin’in, Türkiye’nin geçmişte Rusya ile ortak hareket eden Mısır ve Libya’nın rolünü üstlendiğini iddia ettiği yazısında ve Batı’nın o dönem Rusya’yı seçen ülkelerle müttefiklik bağlarını kopardığını ve savunma sırlarını paylaşmaya son verdiğini hatırlatıyor.
 
Rubin, ABD ve Avrupa’nın artık bir zamanlar olasılık dışı görünen şeylerin artık olası olduğunu kabullenmesi gerektiğini savunduğu yazısında, Erdoğan’la artık ortak olunamayacağını ve ABD’nin derhal İncirlik hava üssünü boşaltması gerektiğini belirtiyor.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ