'IQ'su çok düşük kesimlerle iktidardan nemalananlar bu yalanla kandırıldı'

ABD'li Rahip Andrew Brunson tahliye edilerek ülkesine gönderildi. Tüm bu süreçte, AKP'lilerin dilinden düşmeyen kelime 'yargı bağımsızlığı' oldu.


Ancak Andımız'ın Danıştay kararı ile yeniden okullarda okutulma ihtimali, AKP'de 'vesayetçi yargı' eleştirilerine neden oldu.

Bu ikircikli tavrı eleştiren Sözcü Gazetesi yazarı Can Ataklı, "Amerika bastırdı 'Papazı vereceksin yoksa sonuçlarına katlanırsın' dedi. İktidarımız, 'Tamam halledeceğiz de bize biraz süre' diye yumuşatmaya çalıştı önce. Sonra iç kamuoyunu kandırmak için 'Bizde yargı çok önemlidir, yargı bağımsız olduğu için her söylediğine koşulsuz uyarız' lafları söylendi. Papaz efendi emre uyularak serbest bırakıldı ama IQ'su çok düşük kesimlerle bu iktidardan nemalananların kandırılması için 'Gördüğünüz gibi papazı yargıladık, cezasını verdik, hapis yatırdık ve çıkardık, o da kendi arzusuyla ülkesine döndü' açıklaması yapıldı" eleştirisinde bulundu.


Danıştay'ın Andımız kararını iptal ederek, yeniden okullarda okutulmasına hükmetmesine AKP tarafından verilen tepkiyi eleştiren Ataklı, "Bir de ne görelim; iktidar tekrar eski haline dönmüş. Cümle AKP kesimi ayaklandı. Yargı bağımsızlığı unutuldu. Meğer yargı eski vesayet dönemindeki gibi yine egemen olmaya çalışıyormuş. Bakanlar sıraya girdiler yargıyı yerden yere vurmak için. Bu yargıdan mutlaka hesap sorulacağı açıklandı. Meğer yargı denilen şey bu tür işlere bakamazmış. Yargı siyasete müdahale etmeye kalkışıyormuş ama buna asla izin verilmeyecekmiş. Yargı yine siyaset yapmaya başlamış" tepkilerinin verildiğine dikkat çekti.

Brunson kararı ile Andımız kararını veren yargının aynı olduğuna değinen Ataklı, yazısını şöyle sürdürdü:

"Papazın Amerika'ya verilmesi ile ilgili 'Bu tamamen yargının kararıydı, artık Türkiye'de gerçek bağımsız yargı var' diyenlerin yargıya son saldırılar hakkında ne bahane bulacaklarını merakla bekliyorum. Danıştay'ın Andımız'la ilgili kararı tartışılırken bir kesim muhalif 'aman' diyor 'oyuna gelmeyelim.' Nedenmiş? Çünkü bu AKP'nin tezgâhı imiş. Danıştay'ın cübbesine düğme diktirmekle meşgul başkanı varken bu tür bir karar çıkması mümkün değilmiş. Amaç Kürt kesimi kızdırmakmış. HDP'yi eyleme itmekmiş. CHP bu oyuna düşerek HDP ile yan yana görüntü verecekmiş. 'CHP teröristtir' kampanyası güçlenecekmiş. MHP oyları gönül rahatlığı ile AKP'ye gidecekmiş. Yaşadığımız her olaya 'komplo' gibi bakılmasından artık nefret ediyorum. Andımız olayı komplo falan değil bana göre. MHP'nin oyu yok ki AKP'ye destek olmaları için tezgâh yapılsın."

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ