'Halkbank'a çok büyük ceza mı geliyor?

Zarrab davasının yeniden gündeme gelmesiyle birlikte, Türkiye ile ABD arasında pazarlıklara konu olan, İran'a yönelik yaptırımların delinmesine aracılık ettiği iddia edilen Halkbank'a ABD'de büyük bir cezanın yolda olduğu belirtiliyor.


Bu konuyu köşesine taşıyan Sözcü yazarı Can Ataklı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın, 'dövizle kira' ödenmesine dair açıklamasında Halkbank'tan bahsettiğini ve  “Halkbank'a ceza geleceğini sanmıyorum. Ama gelirse bu siyasi olacaktır” dediğini hatırlatıyor.

Zarrab davasının gündemden düşmesiyle bu konunun da hafızalardan çıktığına değinen Ataklı, "Ekonomi ile çok yakından ilgilenenler hariç zaten halkın önemli bölümünün zihninde Halkbank'a ceza kesileceği kavramı da yok. Bakanın “durup dururken” diyebileceğimiz bir sırada “Halkbank'a ceza kesilmesini beklemiyorum” demesi bana çok manidar geldi" yorumunu yapıyor.


Ataklı, ekonomi uzmanlarının ve özellikle bankacılık çevrelerinin Zarrab davasından bu yana bu konuyu düşündüğünü dile getiriyor ve davanın sonucuna bağlı olarak Halkbank'a kesilecek cezanın miktarını ekonomi çevrelerini fazlasıyla ilgilendirdiğine vurgu yapıyor.

Kesilmesi muhtemel cezanın, ülke ekonomisinin geleceğini belirlemede önemli bir dönemeç olacağına işaret eden Ataklı, yazısını şöyle sürdürüyor:

"Eninde sonunda bu ceza gelecek. Şu anda hâlâ gelmiyorsa belli ki Amerika bunu iktidara karşı “Demokles'in Kılıcı” gibi kullanıyordur da ondandır. Damadın telaşı bundan olabilir. Ve öyle sanıyorum ki miktar ne olursa olsun bunun Türkiye'ye vereceği zararı kamuoyunda “Amerika yine yaptı yapacağını” algısı oluşturarak savuşturma ve görmezden gelinmesini sağlama operasyonu hazırlanıyor.

Türkiye yine aynı zararı görecektir ama en azından vatandaş yine “dış güçler masalı” ile uyutulacak ve iktidarın bundaki sorumsuzluğu ve beceriksizliği örtbas edilecektir."


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ