Gergerlioğlu: KHK'lılar üzülmesin! Susmayacağız!

İnsan hakları savunucusu, Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Bir gün bu ülkeye hukuk gelecek ve KHK’lar iptal olacaktır. KHK’ lılar üzülmesin onlar artık yeni mücadele arkadaşımız” dedi.
Kocaeli milletvekili, İnsan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu son çıkan KHK ile mesleğinden ihraç edilen 18 bin 632 mağdur hakkında konuştu. KHK’daki kararları ‘ağır’ olarak değerlendiren Gergerlioğlu, “Bu ülkenin tek adamın iki dudağı arasında olmasının ne demek olduğu ortada. Zalim, hukuksuz, vicdansız KHKların yaralarını sarmaya çalışırken 18 bin 632 zulümle karşılaştık. Onlarca dernek ve muhalif medya kapatılmış, dert belli ve muhalif görülen herkesi susturmak… Ancak unuttukları bir şey var. Susmayacağız!” dedi.

YENİ MAZLUMLAR OLUŞTURULDU

Gergerlioğlu Artı Gerçek’te kaleme aldığı yazısında yüreklere ve evlere bu ihraçlarla ateş düştüğünü belirtti ve şu değerlendirmede bulundu, “Yine binlerce eve ateş düşürdüler. Yine haksız, hukuksuz KHK kılıcıyla infazlar yaptılar. Ne sorgu ne sual. Gözden kaçarak yayımladıkları ve sonra sildikleri listelerde sosyal medya paylaşımı, banka, bylock vb. gibi hukuki hiçbir geçerliliği olmayan ithamlar vardı. Bir toptan infaz daha gerçekleştirildi, var olan büyük KHK sıkıntıları varken yeni mazlumlar yine oluşturuldu.”


HUKUK ELBET GERİ GELECEK

KHK’lıların bir gün elbet haklarını geri alacaklarını belirten Gergerlioğlu şunları dedi: “KHK’lılar belirsiz bir geleceğe gidiyor. Bu anlayış devam ettiği müddetçe yıllar sonra AİHM tarafından tazminat kazanacaklar. Ancak bu gecikmiş bir telafi olacak, zira KHK’lıların önemli bir çoğunluğu artık büyük sıkıntılar içinde. Aslında ülkede azıcık hukuk olsa KHK’lar iptal edilecekti. KHK’lar yer, süre ve konu açısından OHAL’e uygun olmalıydı. Ancak OHAL bitiminde hükümlerin bitmemesi ve KHK’lara olağan halde olması gereken her türlü kararın eklenmesi anayasaya aykırıydı ve Anayasa mahkemesi tarafından iptal edilmeliydi. Bu iptal edilmesi gereken KHK’ların yasalaşmasının bir anlamı yoktur. Yok hükmündedirler. Bir gün bu ülkeye hukuk gelecek ve KHK’lar iptal olacaktır. Ancak hukukun geri gelmesi hukukçuların siyasetten etkilenmediği günlerde olacaktır.”

BU KHK’LAR YOK HÜKMÜNDE

KHK’ların yok hükmünde olduğunu söyleyen Gergerlioğlu, “Yeni KHK’lılar çok üzülmesin, artık onlar yeni mücadele arkadaşlarımız. Anayasaya aykırı, yok hükmündeki KHK ile ihraç edildiler. Zamanı belli değil, bir gün ülkeye hukuk gelecek ve mutlaka işlerine geri dönecekler. Mahzun olmasınlar, yeni bir iş baksınlar ama sadece maddi olarak değil hak gaspı olarak KHK cinayetinin peşine de düşsünler. Buldukları işten iyi para kazansalar bile onurları, şerefleri için bu zulmü unutmasınlar ve haklarının peşini asla bırakmasınlar.” değerlendirmesinde bulundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ