Gazeteci Adem Yavuz Arslan'dan yazı dizisi-3: “Beyfendi’ye haber verin, operasyon tamam”

"Soruşturma evraklarına göre işadamları bir yandan rüşvetleri öderken öbür yandan ihaleleri takip ediyorlar."Gazeteci Adem Yavuz Arslan'ın Tr724'te yayınlanan “Beyfendi’ye haber verin, operasyon tamam” yazı dizisin üçüncüsü şöyle;


Yazı dizisinin son bölümünde para transferlerinin bitirilmesi ve Turkuvaz Medya Grubu’nun kağıt üzerinde Zirve Holding’e devir aşamasını inceliyoruz.

Ardından da skandalın aktörleri iktidar tarafından atanan savcılara ne demiş özetle onlara bakacağız. Turkuvaz Medya’nın devri için rüşvet toplama işinin son aşamasına gelinmiştir. İşadamları kendi aralarında yaptıkları görüşmelerde para transferlerinin detaylarını konuşuyorlar. Telefon görüşmelerinde ‘fazlaca detaya’ indiklerini düşündükleri zamanlar da oluyor.

Nitekim 2 Ekim 2013 saat 14.11 Mehmet Cengiz-Hayrettin Özaltın görüşmesinde bunun somut bir örneği görülüyor. Hayrettin Özaltın yurtdışından parayı nasıl getireceğini detaylı anlatırken Mehmet Cengiz araya girip gülerek “a… koyayım telefonda konuşuyorsun” diye tepki gösteriyor. ‘Her ihtimale karşı’ telefonlarda tedbirli olmaya çalışıyorlar.

Bir gün sonrası.

3 Ekim 2013

Saat 11.01


Hayrettin Özaltın ile Ömer Sertbaş görüşmededir.

Özaltın ile Sertbaş para transferlerindeki son detayları görüşürler. Sertbaş para transferinin ‘resmi mi gayri resmi mi

olacağını’ sorar.

Sertbaş “Ha siz e gayri resmi yapıyorsunuz değil mi?” deyince Özaltın “yok gayri resmi yapıyoruz istiyorsan resmi de yapabilirim” diye cevap veriyor.

İkili ödemelerin bir sonraki hafta bitirilmesi konusunda mutabık kalıp görüşmeyi sonlandırıyor.

Bakan Binali Yıldırım koordinesinde yapılan görüşmelerde karara bağlanan ödeme şekilleri tüm işadamları tarafından bilinip uygulanıyor. Medya devrinin yapılması için resmi ve gayri resmi iki farklı ödeme sistemi kuruluyor. Takvimi de Ulaştırma Bakanı Yıldırım’ın danışmanı Ömer Sertbaş koordine ediyor.

Telefon görüşmelerine göre Özaltın para sevkiyatının ilk partisini 8 Ekim 2013’te yapıyor.

8 Ekim 2013

Saat 12.02


Ömer Faruk Kalyoncu ile Berat Albayrak görüşmektedir.

Berat Albayrak “hazırlıklarını sen yaptın, o sadece gelecek tamam mı sen hazırlığını yap” diyor.

Kalyoncu ise “tabi tabi yarım saat sonra gelsin” diye cevap veriyor. Bu görüşmeden bir saat sonra Ömer Faruk Kalyoncu kendi personeline teslimatın teyidini yapıyor. Medet Nebi Yanık, Özaltın’dan paranın ilk taksitini teslim almıştır.

Telefon trafiklerine göre para transferleri ‘yukarıdan’ yani ‘Beyfendi’ tarafından yakın takip edilmektedir.

9 Eylül 2013 

Saat 11.32 


Ömer Sertbaş Mehmet Cengiz’i arayıp Hayrettin Özaltın’ın parayı ödeyip ödemediğini soruyor.

Telefon dinlemesi ihtimaline karşı “projeleri şey yapmışlar mı? onaylatmışlar mı abi ne yapmışlar ?” diye soruyor.

Cengiz ise “He he o tamam o hazır veriyor o Faruk’a teslim ediyor orda bir sorun yok” diyor.

Sertbaş cevaben “Biliyorsun bu bugün veya yarın şey yapması lazım cumaya kalmadan öyle konuşulmuş” şeklinde konuşuyor.

Aynı gün.

Mehmet Cengiz Hayrettin Özaltın’ı arıyor.

Saat 11.32 

Kendisinin ‘yukarıdan’ sıkıştırıldığını söyleyen Cengiz para teslimatının son durumunu soruyor. Özaltın “Ömer’e ben söyledim zaten o iş bitti bu hafta bitti ya bir kısmını verdim dün verdim zaten anladım” diye cevap veriyor.

Mehmet Cengiz telefonu kapatıp Ömer Sertbaş’ı arıyor. Saat 11.53

Cengiz “ Ömerciğim yarısı gitti yarısı da Perşembe günü gidiyor bir sorun yok” diye bilgi veriyor.

Görüşmelerden açıkça anlaşılan Özaltın ödemelerinin ilk kısmını 8 Ekim’de ikinci kısmı da 10 Ekim’de yapmış.

Bu tarih itibariyle Özaltın söz verdiği 20 milyon doları ödemiştir.

Delillere göre Turkuvaz Medya’nın devrine ilişkin Abdullah Tivnikli de miktarı güvenlik birimlerince tespit edilemeyen miktarda para transfer etmiş. Tivnikli paranın ödenmesi konusunda Berat Albayrak ve Ömer Faruk Kalyoncu ile irtibatlıdır. Ödemeyi yapınca da Ömer Sertbaş’a bilgi veriyor.

25 Eylül 2013

Saat 22.41 


Berat Albayrak Abdullah Tivnikli’ye “siz bana hazırım demiştiniz ben öyle hatırlıyorum” diyor.

Tivnikli’de ‘hazır’ olduğunu söyledikten sonra ikili para transferinin şeklini ve detaylarını konuşuyor. Albayrak Tivnikli’ye zarf içinde havalenin yapılacağı hesabın detaylarını yolluyor.

7 Ekim 2013 tarihli görüşmelere göre para transferleri bitirilmiş ve havale işlemi tamamlanmış. Tivnikli son olarak Ömer Sertbaş’ı arayıp ‘işlemin tamamlandığını’ haber veriyor.

7 Ekim 2013

Saat 11.56


Tivnikli Sertbaş’ı arıyor: “o beklediğimiz şey vardı

ya problem çözüldü işlem bitti tamam mı?” diyor.

Sertbaş “tamam ulaştı abi. Çok teşekkür ederim, akşam birlikte iş olacak arz ederim” diye teyit ediyor. Ayrıca para transferinin bittiğini ‘yukarıya arz edeceğini’ de belirterek ‘sürecin asıl sahibine’ referans veriyor.PARALEL SÜREÇLER: RÜŞVETLER –İHALELER 

Soruşturma evraklarına göre işadamları bir yandan rüşvetleri öderken öbür yandan ihaleleri takip ediyorlar.

20 Ağustos 2013’te yapılan toplantıda Binali Yıldırım ile Kuzey Marmara Otoyolu Projesini konuşan işadamları bu ihalelerde yer almak için istenilen rüşvetleri takip eden sürede ödüyorlar. Nitekim bu durum işadamları ve bürokratlar arasında yapılan görüşmelerde açıkça gözüküyor.

Bir yandan rüşvetler toparlanırken öbür yandan Bakan Yıldırım ile bir araya gelip ihaleleri karara bağlıyorlar. Yani birbirine paralel bir süreç işliyor.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

Kaynak: Tr724
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ