'Erdoğan'ın balkona tek çıkışını AKP MKYK üyesine sordum, o da anlattı'

AKP'nin resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul ve Ankara'da yerel seçimi CHP'nin adayları karşısında kaybetmesinin yankıları sürüyor.
Benzer şekilde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'zafer' konuşması yapmak için çıktığı balkonda AKP'den başka bir ismin olmamasının, parti ve hükümet içinde kapsamlı bir değişikliğin habercisi olduğu yorumları da yapılıyor.


Aydınlık Gazetesi yazarı İsmet Özçelik ise, Erdoğan'ın o gece balkonda tek başına oluşuyla ilgili, "Erdoğan balkona çıktı. Eskiden balkon kalabalık olurdu. Ama bu kez yalnızdı. Yanında sadece Emine Hanım vardı. Bu, “partide ciddi değişiklik yapılacağı mesajı” olarak yorumlandı" yorumunun ardından konuyu AKP’li bir MKYK üyesine sorduğunu ve şu yanıtı aldığını belirtti:

"O da benzer bir değerlendirme yaptı. “Cumhurbaşkanımız tek başına mücadele etti” dedi. Erdoğan’ın, partide, hükümette, bürokraside, ... değişiklik yapacağının sinyallerini verdi. Seçimler sona erdi. Takke düştü kel göründü. AKP ciddi oy kaybetti. Oyunun yüzde 35-36’lara düştüğü konuşuluyor. Seçimden önce, “AKP kayıplarını MHP oylarıyla örtecek” demiştim. Şu anda olan da bu. Erdoğan, AKP oylarını değil, “Cumhur İttifakı” oyunu öne çıkardı. “AKP 1. parti” demekle yetindi."

AKP’de kaybın nedeninin araştırıldığını kaydeden Özçelik, ekonomik krizin bunda önemli bir payı olduğuna işaret etti ve halkın güveninin kaybedildiğine, tarım politikasının çöktüğüne ve muhalefete hapis tehdidinin lehlerine olmadığını ifade etti.

"Hükümet üyeleri yetersiz. Aday tespitleri yanlış oldu. Örgütleri harekete geçiremedik. Yeni sisteme itiraz var. Halk gerginlik politikasına tepki gösterdi. Ak Partili belediyelerde sorun var. İktidar yıprandı. Partide küskünler arttı. F... mücadelesindeki yanlışlar olumsuz etkiledi. Suriyeli mülteciler oy kaybettirdi" gibi bir dizi hata sıralaması yapan Özçelik, AKP'yi esas vuranın ise ekonomik kriz olduğunu savundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ