‘Erdoğan ve Akar arasında neler oluyor, görüş ayrılığı mı var?’

15 Temmuz’un kilit isimlerinden biri eski Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar.

Türkiye’de Genelkurmay Başkanlığından Milli Savunma Bakanlığının başına geçen ilk isim aynı zamanda. Bunun ardında hiç şüphesiz Cumhurbaşkanı Erdoğan’la olan ilişkisi de yatıyor.

Oda TV yazarı Müyesser Yıldız, son dönemde Türkiye’nin müttefikleri ile ilişkilerindeki çalkantıya dikkat çekiyor ve Ankara’nın gündeminde Fırat'ın doğusuna yapılacak operasyon olduğunu hatırlatıyor. Ancak burada Akar ve Erdoğan arasındaki görüş ayrılığına yorumlanabilecek mesajlar olduğunu ifade ediyor.


Erdoğan’ın 10 gün önce Moldova'dan dönerken, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile Münbiç konusunu görüştüklerini belirtirken, “Şu anda Fırat’ın doğusunda öyle ciddi manada rahatsız edici şeyler yok. Çünkü, Fırat’ın doğusu diye zikredilen yerlere şöyle ağırlıklı baktığımız zaman oralarda adeta çölü görürsün” sözlerine dikkat çeken Yıldız, bu sözlerden sadece 1 hafta sonra tam tersi yönde açıklamanın geldiğine vurgu yapıyor.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İlnur Çevik, “TSK'nın o bombaları ABD'ye dostça bir mesajdı” yorumunu yaptı. Anadolu Ajansı ise askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde, “Fırat’ın doğusundaki terör örgütü PKK/YPG hedeflerinden sınır birliklerine açılan ateşe ve teröristlerin mevzi hazırlıklarına, meşru müdafaa kapsamında atışlarla karşılık verildiği” haberini geçti.

“Bunu söyleyen ‘askeri kaynaklar’ kimlerdi?” sorusunu yönelten Yıldız, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın “Münbiç ile ilgili bir problemimiz var. Münbiç de bir takım ciddi sıkıntılarımız var. Bunun üzerine bir yol haritası yapıldı. Bu metin doğrultusunda Ekim ayına kadar daha sonra bir eğitim süreci geçti” açıklaması yaptığının altını çiziyor ve ekliyor:

“Devletin Başı; ‘Artık Münbiç'te oyalanmayacağız. Hedef, Fırat'ın doğusu’ diyor. Devletin Milli Savunma Bakanı ise; ‘Önce Münbiç. Daha sonra Fırat'ın doğusunun temizlenmesi’ şeklinde bir yol haritasından söz ediyor. Hangisi doğru?!”


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ