Ekonomist Colombo: Türkiye balonu patladı

31 Mart yerel seçimleri bitmesine rağmen, AKP'nin itirazları nedeniyle İstanbul ve Ankara'da henüz sonuçlar açıklanabilmiş değil.
Türkiye, seçim gündemi ile meşgul olurken ekonomide ülkeyi bekleyen zor günlere dair tartışmalar ertelenmiş görünüyor.

Ekonomist Jesse Colombo, Forbes Dergisi'ne yaptığı açıklamalarda Türkiye ekonomisini değerlendirdi ve kredi balonunun patladığı, krizin uzun soluklu olacağı uyarılarında bulundu. 

Büyükşehirlerin muhalefetin eline geçmesiyle ekonomik krizin derinleşebileceği tespitinde bulunan Colombo, "Türkiye balonu patladı" diye konuştu.


2008'de ABD'de yaşanan finansal krizin gelişini öngören Colombo, son 5 yılda Türk ekonomisinde tehlikeli bir kredi balonu oluştuğunu kaydetti ve ekledi:

“Son derece düşük faizlerle kredi bolluğu yaşandı ve bu yapay bir ekonomik balon oluşturdu. Birçokları bunu meşru ve kalıcı gelişme sandı. Ancak 2018 başından beri Türk Merkez Bankası, TL'nin düşüşünü engellemek için faiz oranlarını gözle görünür biçimde arttırmak zorunda kaldı”

"Herkesi uyarmıştım, bu saldırgan biçimdeki artışlar Türk kredi balonunun bataklığı olacağını söylemiştim" yorumunu yapan Colombo, bu balonun 2000'li yıllarla birlikte şişmeye başladığını savundu.

Özel sektör kredilerinin 2003 yılında Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYH) yüzde 15'i iken 2016'da yüzde 70'e çıktığını ifade eden Colombo, özel sektör borçlanmasının 2010'dan 2018'e kadar geçen sürede altı kat arttığına işaret etti. 

Türkiye'de faizlerin 2009 ile 2018 arasında tarihte ilk kez düştüğünü belirten Colombo, bunun kredi balonunun iyice şişmesini sağladığını dile getirdi. Düşük faizler çağının 2018'de bittiğini, bunun da balonu patlattığını belirten Colombo, böylece krizin geldiğini ve kredi durgunluğunun başladığını belirtti.

Colombo, Türk hükümetinin ve çok sayıda yorumcunun Türkiye'deki ekonomik krizden ABD Başkanı Donald Trump'ı ve yabancı spekülatörleri sorumlu tutmalarını çok yanlış olarak nitelendirerek Türkiye'nin yıllardan beri yapılan hatalarla çökme ve batma kıvamına çoktan getirilmiş olduğunu ileri sürdü. Colombo'ya göre 15 yılın (2003-2018) birikimi olan kriz 6 ayda bitmeyecek. Uzun bir çöküş döneminden sonra yeniden yapılanmanın başlaması çok uzun bir zaman alacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ