Ekonomist Aktaş: Kasım ekimi aratabilir, ekonomiye güvende kriz günleri

Türkiye İstatistik Kurumu ve Merkez Bankası’nın işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi aydan aydan düşüş eğilimi gösteriyor. Ekim ayında ise 57.3’e kadar indi.
Dünya yazarı Alaattin Aktaş, güven endeksinin şimdiye kadar hiçbir ay iyimserlik eşiği olan 100’ü bulmadığına dikkat çekiyor.  2004 yılından başlatılan ankette son olarak ekim ayının verileri açıklandı, 178 ayın verileri var ve bu 178 ayın tümünde 100’ün altında kalan değerler mevcut.


Tüketici güven endeksinin 0-200 arasında değer aldığını ve 100’ün altındaki değerlerin kötümserliğe, 100’ün üstündeki değerlerin iyimserliğe işaret ettiğini kaydeden Aktaş, “Yani vatandaş yaklaşık on beş yıldır bir ay bile ekonomiye güven duyamadı, hep kötümser kaldı” diyor.

Tüketici güven endeksinin 57.3’e inmesinin 178 ay içindeki en küçük üçüncü değer olduğunu belirten Aktaş, 2008-2009 yıllarında yaşanan küresel kriz dönemine dönüldüğünü söylüyor. O dönem kasım ve aralık aylarında tüketici güven endeksi 55.7 ve 56.7 değerlerine inmişti.

Ekonomist, tablo bu iken şu soruya cevap arıyor:

“Hadi 2008’de küresel kriz vardı, ekonomimiz bu yüzden zora girmişti, tüketicinin güveni de bu yüzden düşmüştü. Şimdi madem ekonomimiz iyi gidiyor, ortada gerçekte bir sorun yok, peki tüketici ekonomiye niye güven duymuyor?”

“Döviz kurundaki artış hem ekonomideki sıkıntıları büyütüyor, hem de vatandaşın moralini bozan bir etki yaratıyor” diyen Aktaş, AKP ile MHP arasındaki olası yerel seçim ittifakının rafa kaldırımlasının ardından dövizin hızla yükselmesine dikkat çekiyor. Bu durumun kasım ayını kapsayacak biçimde kalıcı olması durumunda tüketici güveninin kasımda ve hatta sonraki birkaç ayda ekimdekini aratacak şekilde daha da düşük gerçekleşeceğini öngörüyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ