CHP'li Aksünger: AİHM ByLock davalarından dolayı Türkiye'yi mahkum edecek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, Türkiye'nin Hizmet Hareketi'ne yönelik kitlesel ByLock suçlamalarına ilişkin konuştu. Aksünger, AİHM'de Türkiye'nin ByLock davalarından dolayı mahkum edileceğini söyledi.
CHP Genel Başkanı Erdal Aksünger, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM), Türkiye'nin çok büyük mahkumiyetler alacağını belirtti. Fox TV'de Hafta Sonu Çalar Saat programına katılan Aksünger, ByLock davalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 6 Ekim'de ByLock'a ilişkin rapor yazdıklarına dikkat çeken Aksünger, savcıların bugün daha yeni yeni hatalarını görmeye başladıklarını kaydetti. 

ByLock içeriğini görmeden herhangi bir yerden bağlantıdan dolayı insanların hapislere atıldığını anlatan Aksünger, birçok insanın malına bu gerekçeyle el konularak mağdur edildiğini kaydetti.
Mallarına el konulan insanların mağdur edildiğine dikkat çeken Aksünger,  "ByLock'ta bir içerik yoksa orda ne yazıldığını bilmiyorsa yada yazışmıyorsa hadi diyelim yazıştı. Bir örnek daha vereyim. Biri dedi ki ByLock üzerinden hadi darbe planı yapacağız karşısındaki de çıkıp dese ki ya böyle memlekete böyle şey yapılır mı diye yazdı. Ben bu tarz işlerin içerisinde yer almam dedi. hadi diyelim ki cemaatçi karşı çıktı. ve yazışmalarında içerik yok bunu göremediğin için içeride yatırma ihtimalin de var şu anda. Böyle şey olur mu?" şeklinde konuştu. Bunu delil diye kabul edip insanların yıllarca içeride yatırılmaya çalışıldığını kaydeden Aksünger, dünyanın her yerindeki mahkemelerden döneceğine işaret etti. Aksünger, gerçek darbe planları yapanlarla at izinin it izine karıştığını belirtti.

ByLock üzerinden suç işleyenler nasıl tespit edilebilir? sorusuna yanıt veren Aksünger, şunları kaydetti: "Bu ülkede çok değerli insanlar var, üniversiteler, Hukuk fakülteleri, demokratik kitle örgütleri, bilişim dünyasının önde gelen sivil toplum kuruluşlarının orda uzmanlarından oluşan her siyasi partiden birer kişinin de oluşturduğu komisyonların kurulması gerekiyordu."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ