Cezaevinde, Kur’an dün jandarmalarla, bugün AKP’li gardiyanlarla yasak!

Karikatürist İbrahim Özdabak, dün Yeni Asya Gazetesi'ndeki karikatüründe Üstad Hazretleri Said Nursi döneminde inançlı kesime cezaevlerinde uygulanan yasaklara ilişkin çalışmaya imza attı.
Özdabak, dün çizdiği karikatürle 1930'lu yıllardan bugüne inançlı kesime yönelik uygulanan zülme ilişkin bugün de AKP rejiminin cezaevlerinde devam ettirildiğini ortaya koydu.

1930'lu yıllarda cezaevlerinde Risale Nur hizmeti nedeniyle cezaevlerine konulan binlerce insan cezaevlerini Medrese-i Yusufiye'ye dönüştürmüştü. O dönemde cezaevlerinde jandarmalar verilen Kur'an eğitimlerini engellemeye çalışıyorlardı. Tüm engellemelere rağmen yapılan hizmetlerin önüne geçilemiyordu. Bugün Hizmet Hareketi'ne mensup oldukları gerekçesiyle de binlerce insan cezaevlerine konuldu. 1930'lu yıllardan 2018'e değişen tek şeyin memurlar olduğu görülüyor. Bugün itibariyle cezaevlerinde o dönemlerden kalma bir baskı uygulanıyor. Cezaevlerinde Gülen hareketine mensup oldukları iddiasıyla binlerce insan tutuluyor. Ancak cezaevlerini eğitim merkezine dönüştüren insanlara Gardiyanlar Kur'anı bile öğretmeyi yasaklayacak bir duruma düştükleri görülüyor. Özdabak, bu konuya ilişkin tepkisin ise değişen bir şeyin olmadığı çizerek ortaya koydu. 

Dün Yeni Asya'da yayımlanan karikatür şu şekilde; 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ