Büyükada davasında Taner Kılıç tahliye edildi

‘Büyükada toplantısı davası’nın tek tutuklu sanığı Uluslararası Af Örgütü Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç tahliye edildi.
Geçen haziran ayında ‘F..ö üyeliği’ suçlamasında tutuklanan Kılıç’ın dosyası, Büyükada’da önce gözaltına alınıp, sonra tutuklanan insan hakları savunucularının dosyasıyla birleştirilmişti.

26 Ekim’de görülen ilk duruşmada tutuklu yargılanan 10 insan hakları savunucusu tahliye edilmiş, Kılıç’ınsa kuvvetli suç şüphesiyle tutukluluğuna devam kararı verilmişti.
Bianet’in haberine göre Kılıç ve avukatları, ByLock konusunda gereken incelemenin sekiz aydır yapılmadığını belirterek, bu haliyle yargılamanın adil olmadığı ifade etti.


Savcının, tutuklunun halinin devamını istediği Kılıç şöyle konuştu: “Gerekli bilişim incelemeleri yapılmadığı için tutukluluk halimin devam etmesi adil değil, siber şubeden gerekli raporların gelmemesinin nedeninin artık Af Örgütü YK Başkanı olmam ve bu yüzden cezalandırıldığımı düşünüyorum. Benim şahsımda Af Örgütü, Bunun üzerinden de tüm insan hakları kurumları ve savunucularına göz dağı verilmeye çalışıldığını cezalandırıldığını düşünüyorum. Dosyamın Büyükada davası ile birleştirilmiş olmasının başka mantıklı bir açıklaması yok.”


10 hak savunucusunun duruşmalardan vareste tutulması ve Kılıç’ın tahliyesine karar veren mahkeme, duruşmayı 21 Haziran’a erteledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ