'Bilal Erdoğan'ın tuzu fena kokmuş'

Cumhuriyet Gazetesi'nin tutuklu yazarı Barış Terkoğlu, 27 Nisan tarihli yazısında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın oğlu ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Bilal Erdoğan ile ilgili, "Bilal Erdoğan’ın tuzunun kokusu" başlıklı bir yazı kaleme aldı.


Terkoğlu, Okçular Vakfı olarak bilinen Okmeydanı Spor ve Eğitim Vakfı'nın 5 Eylül 2012 tarihinde kurulduğunu ve mal varlığının o dönem 70 bin lira olduğunu belirtti ancak, "Tabii birilerinin hazırladığı 'varlığı” saymazsak' notunu düştü.

Vakfın zenginleşme serencamını anlatan Terkoğlu, şu ifadeleri kullandı:


"550 yıllık tarihi Okçular Tekkesi’nin arazisinde OkSpor isimli futbol takımı ve çevresinde de gecekondular vardı. 2005 yılında önce gecekondular yıkıldı. Sonra da 18 bin metrekarelik kulüp arazisine el konuldu. Herkes Beyoğlu Belediyesi’nin bütçeleriyle Okçular Tekkesi, mescidi, Hünkâr Kasrı, konferans salonu, müze ve kütüphane ile birlikte tabiri caizse yeniden yaratıldı. 29 Mayıs 2013’te Recep Tayyip Erdoğan tarafından tesisler açıldığında artık dev yapı çiçeği burnundaki Okçular Vakfı’nındı.

Yani…

Sanki Okmeydanı’ndaki arazi önce değerlenmiş, hazırlanmış, en sonunda Bilal Erdoğan’ın kapısını çalıp, “Bilal Bey ben çok kıymetli bir araziyi, gelin üstüme vakıf kurun” demiş. Çünkü arazi üzerindeki dönüşüm 2005’te başlarken Bilal Erdoğan tesislerin açılmasına bir yıldan az bir süre kala okçuluğu keşfedip kısa sürede vakıf kurarak araziyi devraldı."

Vakfı, 'adeta paralel federasyon' ifadeleriyle tanımlayan Terkoğlu, "Vakıf arazisine yapılanlar saydığımızdan ibaret değil. Topkapı Sarayı Müzesi’nden okçuluk ile ilgili eserler sergilensin diye buradaki müzeye götürüldü. Araziye 300 araçlık bir de otopark yapıldı" satırlarıyla vakfın zenginleşme sürecine dikkat çekti. 

Vakfın kurucu üyeleri arasında Bilal Erdoğan dışında, AKP'nin Beyoğlu eski Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve İBB eski Başkanı Kadir Topbaş'ın oğlu Hüseyin Ersan Topbaş'ın olduğunu kaydeden Terkoğlu, "Yani, belediye başkanları devletin arazisine oğul Erdoğan’la birlikte vakıf kuruyor, belediyenin imkânlarını o vakıf için harcıyordu" yorumunu yaptı.

Vakıf aracılığıyla zenginleşme ve AKP içi ilişkileri de gözler önüne seren Terkoğlu, yazısını şu ifadelerle sürdürdü:

"Bu kadar değil…

Restorasyonu İBB iştiraki Kiptaş ile birlikte Güryapı firması yaptı. Güryapı Restorasyon’un sahibi Hasan Gürsoy da Tayyip Erdoğan’ın imam hatipten okul arkadaşı. İstiklâl Caddesi’nde bir yıl bile kalamayan granit taş döşeme ihalesi de Süleymaniye Camii restorasyonu ihalesi de Güryapı’ya verilmişti. Tabii birçok kamu işi de…

Diyeceksiniz ki Bilal Erdoğan 2012’de okçuluğu keşfetmeden önce Türkiye’de okçuluk yok muydu? Tabi ki vardı. Yüzyıllardır süren sporun Türkiye’de federasyonu da var. Türkiye Okçular Federasyonu. Ancak Bilal Erdoğan’ın Okçular Vakfı, Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla 21 Şubat 2019’da Resmi Gazetede yayımlanan kararla buna alternatif Türkiye Geleneksel Tür Okçuluk Federasyonu’nu kurdu. Adeta 'paralel federasyon' gibi…

Kurulduğundan bugüne çok şey değil ama zaman zaman isimler değişti. Bugün, vakfın başkanı Haydar Ali Yıldız. Ne tesadüf, o da AKP’li Beyoğlu Belediye Başkanı. Hani şu mikrofon açık kalınca Bilal Erdoğan’a söylediği, 'bakalım şu dönüşümden de bir iki şey bina olarak aldık mı yeterli bize' sözlerini herkesin duyduğu arkadaşı. Kısacası, okçuluk kadar 12’den vurmak da önemli! Bu tuz fena kokmuş!"
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ