Baydar: İYİ Parti AKP-MHP koalisyonuna katılmak için Saray’la anlaştı

Ahval News Yazarı Yavuz Baydar, İYİ Parti’nin önümüzdeki Ocak ayında AKP-MHP koalisyonuna katılmak için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile anlaştığı iddiasını yazdı.


Baydar, İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in partiyi Millet İttifakı’nda tutabilme gücününü zayıfladığını kaydetti.

Baydar, bugünkü yazısında İYİ Parti ile Erdoğan arasında bir süredir üstü kapılı süren koalisyona katılma pazarlıklarında sona gelindiğini savundu. Baydar’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:


“Güvenilir kaynaklardan edindiğim bilgilere göre İyi Parti liderleri ile Erdoğan arasında bir süredir üstü kapalı sürmekte olan ‘koalisyona katılma’ pazarlıklarında sona gelinmiş durumda. Buna göre, partinin mali açıdan varlığının dayandığı güçlü isim Koray Aydın ve Ümit Özdağ, İyi Parti’nin üçüncü ortak olarak AKP-MHP koalisyonuna Ocak ayı başında katılmasında Saray ile anlaştılar. Kaynaklarım, İyi Parti lideri Meral Akşener’in bu kaymayı önleyecek ve partiyi Millet İttifakı içinde tutabilme gücünün iyice zayıfladığını aktarıyorlar.

KORAY AYDIN’IN NÜFUZU

Koray Aydın’ın nüfuzu iyice belirginleşiyor. Şunu da eklemekte yarar var: Parti kurulurken temasa geçilen merkez sağdan bazı önde gelen isimler Koray Aydın’ın adını kurucular arasında duyunca ‘tamam, bu kurduğunuz aslında MHP’nin bir türevi, gideceği yer belli’ diyerek teklifleri reddetmişlerdi.

İyi Parti’nin öngörülebilir bir gelecekte, o zaten zayıf mı zayıf erken seçim opsiyonunu da devre dışı bırakacak şekilde ‘yerli ve milli’ koalisyonda fotoğraf vermesi konusunu şimdiden bir yana koyalım.

‘Perşembe’nın gelişi Çarşamba’dan belliydi’ diyeceksiniz. Evet, Millet İttifakı, içinde yeniden tezahür eden eski ve çürük siyaset esnafı unsurları nedeniyle baştan ne denli gevşek olduğunu göstermişti. Şimdi bu gidişatı izleyeceğiz, eğer Akşener itiraz etmezse, ki bu da zayıf bir olasılık….”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ