​Başlangıcından günümüze ‘AKP’nin Suriyeli mülteciler konusundaki politikasına’ eleştirel bir bakış

Erdoğan, başından beri Suriyelilere oy kazanma saikiyle yaklaştı..
Başlangıcından günümüze ‘AKP’nin Suriyeli mülteciler konusundaki politikasına’ eleştirel bir bakış
 
YIL 2011
-İlk Suriyeli mülteci kampı Türkiye'de açıldı.
-“Açık kapı” politikası uygulayan Türk hükümeti, hiçbir Suriyelinin geri çevrilmeyeceğini bildirdi.

 
Not: Dönemin asker ve güvenlik bürokratları Suriye’den sınırlı sayıda mülteci kabul edilmesi gerektiğini, sayının 50-60 bin civarında tutulmasını daha fazlasının hem kontrol hem de ileride güvenlik anlamında sıkıntılar doğurabileceğine yönelik rapor hazırladı. Fakat donemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoglu başta olmak üzere AKP, konuya siyasi rant noktasında yaklaştı ve açık kapı politikası uyguladı. Haziran 2011 de yapılan genel seçimde AKP %49,83 oy aldı. Suriye politikası tutmuştu. Ensar, mazlumların dostu, Ortadoğu’nun abisi Türkiye gibi söylemler tutmuş ve bu politikadan AKP yeterince menfaatlenmişti.
 
YIL 2015
İlk Suriyelilerin alınmaya başladığı 2011’den 2015’e kadar açık kapı politikası sürdürüldü. 2015 itibariyle 2,1 milyon kişi Türkiye’ye geldi. 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde Davutoglu başkanlığındaki AKP %40,87 oy aldı. Bu durum
Tek başına iktidar olmaya yetmedi ve 1 kasımda yapılan erken seçimde AKP %49 oy aldı. Yani AKP, Suriyeli mültecilerin siyasi rantını yemeye devam etti.
 
NOT: Seçimlerde gerekli rantı kullanan Erdoğan Türk halkından gelen bazı tepkilerden dolayı artık Suriyelileri bir koz olarak kullanma yönüne gidecektir.
 
YIL 2016
-Toplam Suriyeli mültecinin %57 si yani 2.764. 500 kişisi Türkiye’de misafir ediliyor.
 
-Erdoğan'dan AB'ye 'mültecilere kapıları açarız' uyarısı.
 
YIL 2017
-Erdoğan: Suriyeli mültecileri vatandaşlığımıza da alacağız
-AKP'li Tarım Bakanı Fakıbaba: 3,5 milyon Suriyeli misafirimizi isteseler de göndermeyiz. Çünkü oy veriyorlar!
 
NOT: Siyasi bir operasyon yapıp 3,5 milyon Suriyeliyi TC vatandaşı yaparak bunlardan oy alabilme planı devreye sokulur. Ama bu plan halktan gelen Suriyelilerle ilgili şikayetler konusu geri adım atmalarına sebebiyet vermiştir.
 
YIL 2018
-Erdoğan: Suriyeli vatandaşları kalıcı konutlara yerleştireceğiz
-Erdoğan: 3,5 milyonu herhalde burada ilanihaye saklayacak halimiz yok
 
DEĞERLENDİRME VE SONUÇ
Erdoğan, Afrin operasyonuna katılmayan Türkiye’deki Suriyeliler ve Suriyelilerin artık Türkiye yük olduğunun halk tarafından seslendirilmesi üzerine Suriyeli mültecileri gözden çıkarmıştır. Yani Erdoğan taa başından bu güne mülteci konusuna "dini, ensar/muhacir, insani vs" gerekçelerle değil "OY KAZANMA" saiki ile yaklaşmıştır.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ