Anneleri tutuklama HSYK'nın kararı mı?

Aniden anneleri tutuklamaya başladılar. Sebebi kısa sürede anlaşıldı.
15 Temmuz sonrası Türkiye’de yaşananlar kitlesel kırımı da aştı. Son açıklanan sayılara göre 105 bin kişiye gözaltı işlemi uygulanırken, 42 bin kişi ise tutuklandı. Ancak son dönemde yeni bir zulüm türü başgösterdi. Hapishanede önüne konulan hazır ifade metnini imzalamayanların eşleri gözaltına alınmaya başlandı.

Daha önce pekçok kez "eşini de tutuklarız" "eşini getirip gözünü önünde tecavüz ederiz" gibi tehditler sıklıkla yapılarak zorla ifade imzalattırılıyordu. Ancak son günlerde görülen uygulamalar farklı. Özellikle çocuklu ailelerde eşlerin de gözaltına alınarak çocukların ortada kalması sağlanıyor ve hapisteki babaya ifade metnini imzalama dayatılıyor. 

Türkiye'nin pek çok yerinde aniden patlak veren bu durumun Adalet Bakanlığı ya da HSYK'nın talimatıyla mı yapıldığı ise henüz bilinmiyor.


Şu an pekçok karı-koca tutuklu ve çocuklar annesiz babasız kalmış durumda.

AYFER YAVUZ OLAYI
23 Aralık 2016'da iki çocuğu ile Kars’ta tutuklu bulunan eşini ziyarete giden Ayfer Yavuz cezaevi girişinde gözaltına alındı. Ayfer Yavuz tutuklanınca 4.5 aylık bebeği de annesi ile birlikte cezaevine girdi. Anne ve babası tutuklanan 4 yaşındaki Zaynep Yavuz dedesi ile birlikte kalıyor. Küçük Zeynep’in dedesine her gün annesinin ve babasının ne zaman geleceğini soruyor.

5 ÇOCUK ANNESİ NAGİHAN GÖKÇE ZİYARET GİRİŞİNDE TUTUKLANDI

23 Ocak’ta CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın gündeme getirmesi ile ortaya çıkan drama Türkiye’de birçok isim sessiz kalırken uluslararası kamuoyunda tepki çığ gibi büyüdü. Soykırım kapsamında tutuklanan ve Ankara Sincan Cezaevinde tutulan eşini ziyarete giden Nagihan Gökçe cezaevi girişinde gözaltına alınınca, 5 çocuğu cezaevi bahçesinde arabalarının içerisinde ortada kaldı. Ailenin büyük çocuğunun çektiği 30 saniyelik video vicdansızlığı gözler önüne serdi.

DOĞUM İÇİN HASTANEYE YATAN ANNEYE GÖZALTI

Bu olaydan çok kısa bir süre sonra 30 Ocak’ta Antalya’nın Alanya ilçesinde ayrı bir insan hakları ihlali yaşandı. Doğum yapmak için Başkent Üniversitesi Alanya Uygulama ve Araştırma Hastanesine yatan Fadime Günay, polisler tarafından gözaltına alınmak istendi. Ancak Günay’ın doğum yapacak olması sebebi ile gözaltı işlemi uygulanamadı. Hastanede beklemeye başlayan Polisler, doğumdan hemen sonra Günay’ı taburcu ettirip, gözaltına aldılar. Yürüyemeyen, dikişleri iyileşmemiş Günay, bebeğiyle birlikte soğuk nezarethaneye atıldı. Polisler tarafından gözaltına alınıp mahkemeye çıkarılan Günay’ı Hakim tekrar hastaneye yatırılması talimatı verdi. Ertesi gün tekrar mahkemeye çıkarılan Günay hakkında Adli Kontrol kararı verildi.

KARS DAHA ÖNCE DE İŞKENCE OLAYLARI İLE GÜNDEME GELDİ

Kars’ta gözaltına alınıp tutuklanan birçok kişiye ağır işkenceler yapıldığı ortaya çıkmıştı. Ağır işkenceler gören tutukluların yattıkları yerden kalkamadıkları, gözleri kapanana kadar dövüldükleri, kulak zarlarının patlatıldığı, eşlerine tecavüzle tehdit edildikleri ifade edilirken, bir tutuklunun ise işkence sebebi ile akıl sağlığını kaybettiği öğrenilmişti.

YASAK İFADE YÖNTEMLERİ RUTİN HALE GELDİ

15 Temmuz sonrası gözaltına alınan kişilere polise istenilen ifadeleri vermeleri için ağır işkence yapıldığı ve hatta ilaç verildiği ifade ediliyor. Bu yöntemlerden sonuç alınamayınca tehditler aile bireylerine yönelmeye başladı. İşkence, tehdit, şantaj ve hatta ilaçla iftiraya yanaşmayan tutukluların son çare olarak eşlerine yönelik gözaltı ve tutuklamaların başladığı ifade ediliyor.

Aktifhaber
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ