AKP'lileri korkutan ihtimal

Ya bu yetkiler başkasının eline geçerse... Yandaş kalemlerde panik...
AKP tarafından, Meclis yayınları karartılarak, milletvekillerine tehditle açık oy kullandırtılarak geçirilmeye çalışılan "Onayasa" değişikliğine AKP'nin yılmaz savunucusu kalemler bile gönül rahatlığıyla "EVET" demiyor. Akıllarını kurcalayan en önemli sorun ise bu yetkilerin başkalarının eline geçmesi durumunda neler olacağı. 

Hakan Albayrak: Teklif ettikleri yeni yönetim şeklini savunurken “Atatürk”ü referans gösteren AK Parti’lilerin durumu da az acıklı değil.

Etyen Mahçupyan: Ne var ki önünde kolaycı ve sığ yollar da var ve parti oraya doğru sürükleniyor… Bizler de bunu eleştiriyoruz, çünkü bu yolun sonunda hepimiz için sadece aldatıcı başarılar ve hayal kırıklığı gözüküyor.


Mehmet Ocaktan: Hemen belirtmek gerekiyor ki, bu ne bir ‘tam başkanlık’ sistemidir, ne de parlamenter sistem... Yani dünyada başka bir örneği olmayan yeni bir model deneyeceğiz... Açıkçası, anayasa değişikliği ile cumhurbaşkanına verilen bu güçlü yetkiler Erdoğan sonrası başka hevesleri olan bir cumhurbaşkanının eline geçerse nasıl olur diye endişelerim var.

Elif Çakır: Hala Türkiye’nin neden bir “sistem değişikliğine” ihtiyacının olup olmadığını bilmiyoruz. Bilmiyoruz derken AK Parti tabanı da dahil kamuoyunu kastediyorum... Oysa “Cumhurbaşkanlığı Sistemi” modelini içeren paket ortaya çıktığından bu yana teklife dair çok ciddi sorunlar/sorular var! Mesela Türkiye’nin bugüne kadar en büyük sorunlarından birisi olan, hatta yaşanılan pek çok sorunun müsebbibi olan ‘kuvvetler ayrılığı’ ilkesi değişen yeni Anayasa’da yok!  Teklifi yazanlar da, savunanlar da “kuvvetler ayrılığı Anayasamızın şurasında yer alıyor” diyemiyorlar!
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ