AKP, İdlib'deki Rusya tavizini unutturmak için Fırat'ın Doğusu ipine sarıldı'

Türkiye'nin, ABD ve omurgasını YPG'nin oluşturduğu SDG'ye yönelik tehditleri ve Fırat'ın doğusuna bir kara operasyonu düzenleme tehditleri devam ederken, böylesi bir harekatın mümkün olup olmadığı da gündemin önemli tartışma konusu oldu.

Sözcü Gazetesi yazarı Zeynep Gürcanlı, AKP'nin, İdlib'de Rusya'ya verdiği tavizlerin üzerini örtmek için Fırat'ın Doğusu'na operasyon düzenleme tehdidinde bulunduğunu ancak gerçek bir harekatın pek de mümkün görünmediğini yazdı. 

5 Kasım tarihli yazısında Gürcanlı, "Her ne kadar AKP'liler Amerikan karşıtı nutuklar da atsalar, Afrin benzeri bir operasyonun Fırat'ın doğusuna gerçekleştirilmesi uzak bir ihtimal gibi görünüyor" yorumunun ardından, gerekçe olarak da, "Bunun en temel nedeni ise bu bölgenin bizzat Amerikan askerlerinin devriye gezdikleri alan olması. İktidarların yaptıkları, yapacaklarının teminatıdır. Dolayısıyla dış politikasını 'ABD'ye karşı çok sert konuşmalar yapmak, ancak alanda Amerikan çıkarlarına dokunmamak' üzerine kuran AKP hükümetinin, böyle bir riski göze alması pek mümkün görünmüyor" ifadelerini kullandı.


Gerçek bir operasyon düzenlenme ihtimalinin düşüklüğüne rağmen, Türkiye tarafından başlatılan topçu atışlarına değinen Gürcanlı, İran'a yönelik ABD ambargosunun başladığını hatırlattı ve ekledi:

"ABD'nin İran'a yönelik petrol ve doğalgaz ambargosu bu hafta başlıyor. Fırat'ın doğusuna yönelik bombardımanın, tam da İran'a yönelik yaptırımlardan bir hafta kadar önce başlaması 'tesadüf' değil. Türkiye, eğer gözünü karartırsa, Washington yönetimine Ortadoğu'da ciddi sıkıntı çıkartabilecek potansiyelde olduğunu hatırlatmış oldu."

Halkbank'a kesilmesi muhtemel cezanın da bu pazarlıkta önemli bir yere sahip olduğunu, "Reza Zarrab'ın Türkiye'de çete kurarak yaptığı alavere/dalavereleri nedeniyle, ABD'nin Halkbank'a vereceği cezanın tam da yerel seçimlerden önce açıklanması, AKP hükümetinin hiç işine gelmez. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Trump'la yaptığı görüşmede Halkbank konusuna da değindiklerini açıklaması, Türkiye'nin 'sıkıntı çıkarmamasına' karşılık, Halkbank'ın 'pazarlık masasına girdiğinin' kanıtı niteliğinde" sözleriyle aktaran Gürcanlı, bir diğer gerekçeyi ise 'İdlib'i unutturmak' olarak özetledi.

Gürcanlı, meselenin İdlib boyutuna dair şu satırları kaleme aldı:

"İdlib'de Rusya'yla varılan uzlaşma sonucunda, AKP hükümeti 'Esad yönetimini devirmek' politikasını sessiz sedasız terk etti. – bakmayın siz AKP'lilerin 'Esed gidecek' söylemlerine- AKP'nin politikası Moskova'nın bastırması sonucunda artık sadece Suriye iç savaşının başından beri besleyip büyüttüğü cihatçı grupları- hadi bizzat tasfiye etmek demeyelim- zapturapt altına almakla sınırlı.

Üstelik, AKP hükümetinin Suriye politikasında yaptığı bu büyük fedakarlık bile Rusya'yı tatmin etmemiş olacak ki Putin İstanbul'daki dörtlü zirvede İdlib düzenlemesinin 'geçici' olduğunu, bu bölgenin de er-geç Esad yönetimine devredileceğini üstüne basa basa söyledi.

İşte AKP'nin Fırat'ın doğusuna -pek sonuç getirici gibi görünmeyen bombardımanı, biraz da İdlib sıkışmışlığını unutturmak için gibi."


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ