Ahmet Taşgetiren: Babacan, farklı bir liderlik kumaşı

AKP kurucularından eski devlet bakanı Ali Babacan partisinden istifa etti, yeni parti kurmak için çalışmalarını hızlandırdı.


 Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de desteklediği Babacan dün Karar gazetesine verdiği röportajda, partinin bu yıl içinde kurulacağını duyurdu. Ali Babacan, partisinin çizgisini, ne dert edindiklerini tek tek anlattı. 

Röportajı yapanlardan Karar yazarı Ahmet Taşgetiren, bugünkü yazısını bu konuya ayırdı. 


"Evet, röportajı okudunuz ama eminim izlenimlerimizi de merak ediyorsunuzdur. Soru – cevaba yansıyanın ötesindeki notlar…" diyen Taşgetiren, yazısında "Ali Babacan ile ilgili olarak en merak edilen şey nedir?  “Liderlik kumaşı” deneceğini sanıyorum. “Karizma ve liderlik” denkleminin olmazsa olmazlığına inanılan bir siyasi vasatta acaba Babacan liderlik yapabilir mi?" soruları yöneltiyor. Taşgetiren ardından gözlemlerini şöyle paylaşıyor:

"-Babacan bir liderlik kumaşı dokumuş kendisine göre. Bir siyaset dili öncelikle ve ona uygun bir liderlik. Özgüven gördüğümü belirtmeliyim. Kendisini iyi hazırlamış olduğunu belirtmeliyim. “Sağlamcı” olmaya itina ettiğini, buna bir hayat ilkesi olarak itina ettiğini, hatta kendisini ve birlikte hareket edeceği insanları yazılı olarak bağlamayı önemsediğini belirtmeliyim. Naif bir insan yoktu karşımızda. Tereddüt yoktu. Sadece ekonomi üzerine konuşan bir insan yoktu. “En kolayı ekonomi” diyerek sanki o alanı kafasında çözmüş, diğer alanlara yoğunlaşma gereği duyan bir insan vardı."

Ali Babacan'ın bir mutfak çalışması yaptığını dile getiren Ahmet Taşgetiren, devam etti:

"Mutfak çalışmasının epeyce uzun sürdüğü de açık. Bu arada yola birlikte çıkacağı “Ekip”i oluşturmak için temaslar kuruyor. Hareketin gördüğü ilgiden memnun. İnsanların katkıda bulunmak için kendilerini seçmesinin gerekçesinden memnun. Farklı isimlerle ilgili değerlendirme söz konusu olduğunda yaralayıcı bir söz söylememeye itina ediyor, Ak Parti ile ilgili değerlendirmeleri bile “İsim-ler” üzerinden değil, davranışlar üzerinden yapmaya özen gösteriyor. Ahmet Davutoğlu ile farkları ifade ederken, -evet farkları ifade ediyor- kadim dostluğun altını çizmeyi ihmal etmiyor" ifadelerini kullanıyor:

"Abdullah Gül ile ilişkinin “güdümlü” bir ilişki olacağı düşüncesinin kimsenin aklına gelmemesi gerektiği çok rahat söylenebilir. Gül öyle bir rol üstlenir mi, sorusunun cevabı da ayrı. Ama, Babacan’ın öyle bir liderliğin Türkiye’nin sorunlarını çözme noktasında asla düşünülmemesi gerektiğini bilenlerden olduğu kanaatini edinmek için onunla bir süre görüşmek yeterli.

Babacan Ekip’e ilişkin bir açıklamada bulunmadı bize. Bu konudaki duyarlılıklarını dinledik ondan. Ama yine de isimlendirme çok önemli. Eski siyasetçiler, yeni isimler, bagajlar, bağlantılar… Hepsi hepsi “negatif yük” taşımadığı noktasında genel bir kanaatin odağındaki Babacan’ın fotoğrafına yorum ekleyecek. Bakalım nasıl bir Ekip ile karşılaşacağız?"
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ