Ahmet Nesin: Erdoğan'ın darbeden dört gün önce AB ile yaptığı anlaşma...

Gazeteci-yazar Ahmet Nesin, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yazı ve video analizlerine devam ediyor.
Nesin, YouTube kanalındaki son haber-yorumunda Avrupa Konseyi'nin darbeden ne zaman haberdar olduğuna dair bazı iddialar sıralıyor.


AB ile iade konusundaki anlaşmaların 1957 yılında yapıldığını belirten Nesin, "AB ülkeleri bu anlaşmaları kendi aralarında yapmış ama biz bunu darbeden dört gün önce imzalamışız" diyor ve ekliyor:

"Bunun adı, Belçika Kaidesi denen bir şey. Beş tane sözleşme imzalamışız. Bu sözleşmelerden üç tanesi bu dediğimle ilgili bir şey. Esasında bunun tam anlamı; Cumhurbaşkanlığı veya herhangi bir aile bireyine yönelik suikast girişimi olursa ve bu eylemin herhangi bir örgüt tarafından düzenlendiği ortaya çıkar ve hukuken onaylanırsa söz konusu örgüt lideri ilgili ülkeye herhangi bir hukuki statü veya ayrıcalıktan yararlandırılmaksızın direkt iade edilir." 

"Erdoğan darbe olacağını biliyor ve darbeye karşı darbe yapacağını biliyor, bunu F.TÖ'ye yükleyeceğini biliyor" diyen Nesin, "Ama AB'deki ciddi NATO subayları var. Bunları ordu içerisinde istemiyor. Darbeyi Fethullah Gülen yaptı deyip NATO subaylarını da onun içine koymak zorunda ve kendisine suikast yapıldığını da belirtmek zorunda" ifadesini kullanıyor.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ