Abdulkadir Selvi: ‘Muhafazakâr tabanda sorgulama başladı’

Ankara’da seçim için geri sayım devam ederken gözler bir yandan cumhurbaşkanının kim olacağına çevrilirken diğer yandan da Meclis çoğunluğunun kimde olacağında.


Anketler, ittifak dışına itilen HDP’nin seçimde kilit rol oynayacağını ortaya koyuyor. Kürt seçmen seçimin kaderini çizecek bir anlamda. Öte yandan muhafazakar tabanda da ciddi oy kaymalarının olabileceği konuşuluyor.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bir süredir seçimin kaybedilebileceği yolunda kaygı yazıları kaleme alan isimlerden. 24 Haziran'daki baskın seçimler için artık son altı güne girilirken "Muhafazakâr tabanda sorgulama başladığını” söylüyor Selvi.


“Bloklar arasında oy geçişlerinden söz ediliyor” diyen Selvi, “Ama bu hangi oranda gerçekleşiyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ın alacağı oyu bir ölçüde MHP seçmeni belirleyecek deniliyor. Çünkü AK Parti seçmeninin partisiyle ilgili çekinceleri olsa da Erdoğan’la bir sorunu yoktur” görüşünü dile getiriyor.

Selvi’ye göre, “Cumhurbaşkanlığı seçiminde dengelerin kılpayı oluşması muhafazakâr seçmende Erdoğan’la ilgili sorgulamayı” beraberinde getirdi. 

Selvi, şöyle devam ediyor izlenimlerine:

“Erdoğan’ın başta Kudüs olmak üzere İslam dünyası konusunda verdiği mücadele, içeride başörtüsü yasağını kaldırıp okullarda Peygamberimizin hayatı ve Kuran-ı Kerim’in ders olarak okutulması, askeri vesayetin geriletilip 15 Temmuz’da darbeye karşı verdiği cesaretli mücadelesi yeniden hatırlatılıyor. ‘Bir ikazda bulunalım derken kantarın topunu kaçırmayalım. Özal’ı ikaz edelim derken, statükocular kazandı. Ülke 90’lı yılların cehennemine girdi. 28 Şubat’lar geldi. AK Parti’yi ikaz edelim derken, ülke kaosa sürüklenebilir’ şeklindeki değerlendirmeler artmaya başladı. Son haftaya girilirken, ‘İkinci bir Erdoğan yok’ sözü muhafazakâr kesimde bir parolaya dönüştü."Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ