Yedi aylık ikiz bebekleriyle cezaevindeki anne: Ayağıma zincir vursunlar ama...

15 Temmuz darbe girişiminin ardından çok sayıda kadın bebekleriyle birlikte cezaevine konuldu.
740'ın üzerinde bebek anneleriyle birlikte, sağlık, beslenme ve psikolojik gelişim için uygun olmayan cezaevlerinde mahkum edilmiş vaziyette. 

Onlardan biri de Filiz Karaoğlan. Yedi aylık ikiz bebekleriyle iki aydır cezaevinde tutulan Karaoğlan, "Ayağıma zincir vursunlar ama ev hapsi versinler" çağrısında bulunuyor.

Dört yıl önce katıldığı bir basın açıklaması nedeniyle dört yıl iki ay hapis cezası alan Karaoğlan, Patnos L Tipi Cezaevi'nde 15 kişilik bir koğuşta kalıyor. Avukatı Mahmut Kaçan, koşulların bebekler için uygun olmadığını belirtiyor.


Gazeteduvar'dan Nuray Pehlivan'ın haberine göre, avukat Kaçan, infazın durdurularak yeniden adil bir yargılanma talep edeceklerini kaydediyor.

Filiz Karaoğlan, 2015’te Ağrı’nın Diyadin ilçesinde dönemin Belediye Başkanı Sırrı Sakık ve bazı siyasetçilerle birlikte bir basın açıklamasına katılmıştı. “Canlı kalkan” iddiası ile Ağrı Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Karaoğlan’a “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçlamasından dört yıl iki ay hapis cezası verildi. Yapılan istinaf başvurusu reddedilince cezası kesinleşti.

Hamilelik sürecinde iki kez cezası ertelenen Karaoğlan'ın bebeklerine ait bir yatak yok. 

Habere göre, üç hafta önce Karaoğlan ile görüşen Kaçan şunları söylüyor:

"Şu anda yedi aylık ikiz bebekleriyle Patnos Cezaevi’nde 15 kişilik bir koğuşta kalmaya devam ediyor. Psikolojik olarak çökmüş durumda. Bebeklerin kendilerine ait bir yatağı olmadığı için yerde betonun üzerinde yatırmak zorunda kalıyormuş. Yeteri kadar beslenemediklerini ve koğuşta diğer hükümlülerin sigara içtiğini söyledi. Bunları ağlayarak anlattı. Hapishanede her taraf beton. Bebeklerin durumu çok kötü. Maalesef bebeği olan kadınlar için ev hapsi ya da farklı yöntemlerle infazın gerçekleştirilmesi için özel bir düzenleme yok. Sadece Filiz değil bebeği olan birçok kadın bu yöntemlerle hapishaneye konmuş durumda. Ancak Filiz’in durumu biraz daha ağır. Hem tek bir bebek değil, hem de prematüre doğmuş bebeklerden söz ediyoruz."

Karaoğlan'ın kız kardeşi Ülkü Doğan ise, kardeşiyle görüşün ardından, "Bugün görüşe gittim ve bir kere daha kahroldum, bir kez daha yaralandım. Filiz geç bir evlilik yaptı. Tüp bebekle çocuk sahibi oldular. Bebekleri almak için ısrar ediyorum. Ama hem emziriyor, hem de çocuklarından ayrılmak istemiyor. O yüzden annelerinden koparamıyorum. Kaldıkları yerde diğer mahkumlar da, gardiyanlar da yardımcı oluyormuş ama ortam çocuklar için hiç uygun değil. Gerçekten bir suçu olsa ben de cezasını çekmesini isterim. Suçsuz günahsız iki yavrusuyla içeride. Filiz beni buradan kurtarın diye ağlıyor. Ayağıma zincir vursunlar ama ev hapsi versinler, yeter ki çocuklarıma evimde bakayım diyor. Ne olur sesimizi duysunlar!" talebinde bulunuyor.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ