​Tutuklu ailelerine yardım yapanlara operasyon: 70 kadına gözaltı

Balıkesir merkezli 5 ilde 600 polis 'bayan yapılanması' iddiasıyla 63 adrese baskın düzenledi. 70’in üzerinde kadın gözaltına alındı. Suçlama: Cemaat faaliyetlerini canlandırmak ve tutuklu ailelerine yardım toplamak.
Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Gülen cemaati’nin ‘Bayan Eğitim Danışmanı yapılanması’na iddiasıyla sürdürdüğü soruşturma kapsamında bu akşam saatlerinde 5 ilde eş zamanlı operasyon başlatıldı. Balıkesir Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek’in yönettiği ve 600 polisin katıldığı operasyonda, 63 adrese düzenlenen baskınlarda 70’in üzerinde şüpheli gözaltına alındı.
 
Cemaatin Bayan Eğitim Danışmanı yapılanmasına iddiasıyla Balıkesir merkezli, İzmir, Manisa, Uşak ve Denizli illerinde bu akşam saatlerinde eş zamanlı operasyon başlatıldı. Bugüne kadar haklarında henüz adli işlem yapılmamış ya da firari durumda olan kişilerin, Türkiye genelinde atamaya tabi tutularak yer değiştirdikleri iddiasıyla 24 gaybubet evi, 14 öğrenci evi ve 5 güvenli evi olmak üzere 5 ilde 63 adrese, 600 polisin katılımıyla eş zamanlı operasyon başlatıldı. Halen devam eden operasonda 70’in üzerinde kadın üpheli gözaltına alındı.
 
Şüphelilerin gittikleri illerde cemaat yapılanması içerisinde görev aldıkları, faaliyetleri duran oluşumları tekrar canlandırmaya çalıştıkları, özellikle tutuklu, hükümlü veya firarilerin ailelerine yardım etme ve yeni eleman kazandırma faaliyetlerine devam ettikleri öne sürüldü.

 
Kadınların belirli aralıklarla öğrenci evlerini, tutuklu, hükümlü ve firari aileleri ile bazı ilçelerde bulunan üyelerini ziyaret ettikleri, harcama yaptıkları ve zaman zaman döviz bozdurdukları ve cemaat üyelerine maddi yardımda bulundukları tespit edildi. Ayrıca tespit edilen mütevelli grubu içerisinde yer alan kadınların toplantılar düzenledikleri ve para topladıkları, Bayan Eğitim Danışmanı yapılanması içerisinde yer alan şahıslara gaybubet evi ayarladıkları ve maddi destekte bulundukları öne sürüldü.Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ