Tuğgeneral Sönmezateş 15 Temmuz tuzağını anlattı

"Bizi boş otele gönderen generalin kendisinin konuşmasını bekliyorum"
Darbe girişimi sırasında Genelkurmay’da yaşanan eylemlere ilişkin davada Tayyip Erdoğan’a suikast teşebbüsü için görevlendirildiği iddia edilen timin başında bulunan Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş savunma yaptı.

İfadesinde Marmaris’e giden ekibin başında olduğunu itiraf eden sanık Sönmezateş, “Marmaris’e giden ekibin başında yer aldım. Bize verilen emir Cumhurbaşkanı’nın Marmaris’ten alındıktan sonra Ankara’ya güvenli bir şekilde getirmekti. Biz tim olarak 15 Temmuz saat 22.25’de göreve hazırdık ve görevi beklemeye başladık. 4 saat boyunca Çiğli Üssü’nde bekledik. Kalkışımız saat 02.25 civarıdır. Cumhurbaşkanımızın otelden ayrılışı saat 00.30-00.40 civarıdır. Saat 01.40 sıralarında da Dalaman’dan uçağı kalkmıştır. Cumhurbaşkanı orada yok iken, bütün dünya İstanbul da olduğunu bilirken, verilen emir gereği biz Marmaris’e yönlendirildik. Birileri bizi orada 4 saat bekletti. Bu birileri sivil değil askerdi. Kim olduğunu halen bilmiyorum. Cumhurbaşkanı alma emrini Semih Terzi den aldık” dedi.

“Darbe girişimi çarşambadan beri konuşuluyordu”


Mahkeme Başkanı’nın araya girip, “Neden görevi kabul ettin?” diye sorması üzerine Sönmezateş, “Ben Cumhurbaşkanı’nın alınma görevini kabul ettim. Emir verilirken darbe yapılacağı söylenmedi ama emir-komuta zincirinde bir ihtilal olduğu düşünmüştüm. Bu Çarşamba gününden beri konuşuluyordu” dedi.

“Cumhurbaşkanı’nın orada olmadığını bile bile bizi oraya gönderen bir irade var”

İfadesinde darbe girişiminden ”ihtilal” diye bahseden Sönmezateş, Mahkeme Başkanı’nın “Darbe mi ihtilal mi?” sorusu üzerine şunları söyledi:

Darbeye katıldım, ihtilale katıldım. Sonuç olarak Cumhurbaşkanı’nın orada olmadığını bile bile bizi oraya gönderen bir irade var. Bu salondaki hiçbir sanıkla bunu konuşmadım. Kimlerle konuştuğumu Muğla mahkemesinde kayıtlarında var.

“Ben F..Ö’cü değilim, bu elbise benim üzerimde durmaz”

Darbe toplantılarına katıldığı yönündeki iddiaları reddeden Sönmezateş, “Ben F..Ö’cü değilim. Bu elbise benim üzerimde durmaz. Ben F..Ö’cü değilim, Gülenci değilim. Ben hiçbir tarikata üye değilim. Hiçbir imamın, hiçbir hocanın, kimsenin önünde diz çökmedim, el öpmedim bu benim karakterime uygun değil” diye konuştu.

”Kamera görüntüleri silinmiş”

Erdoğan’ın darbe girişimi sonrası söylediği “Kılpayı kurtulduk” sözlerini hatırlatan Sönmezateş, şöyle devam etti:

Biz gitmeden orada bir askeri hareketlilik olmuş. Otelin saat 00.00 ve 00.20 arası kamera görüntüleri silinmiş. Dalaman’daki uçağın bulunduğu kameralar elle çevrilmiş ve hiçbir görüntü yok. Radar kayıtlarında 3 tane helikopterin gözüktüğü net olarak var. Bizden önce bir askeri hareketlilik olmuş. Delil dosyasında olan silahlar ve şarjörler bize ait değildir. Cumhurbaşkanının kıl payı kurtulduğu operasyonu yapan timi ya bu davalarda öğreneceğiz ya da tarihe bırakacağız.

“Rus uçağı hükümetin verdiği emirle düşürüldü”

Sönmezateş, davayla ilgili olmamasına rağmen önüne gelenin F..Ö’cülükle suçlanmasının, ülkeye zarar verdiğini söyleyerek, şöyle konuştu:

Örneğin Rus uçağının düşürülmesi olayı. Bu konuda bilgim var. Uçağı denildiği gibi F..Ö’cüler düşürmedi. Bir generalin emri ile angajman kuralları gereği düşürüldü. Bu 22 dakikalık bir olaydı. Burada isim vermek istemiyorum ama bu kişi, hükümetin verdiği emir doğrultusunda angajman kuralları gereği vurma emrini verdi” diye konuştu.

“Akıncı Üssü’nden gelen emirle Çiğli’de 4 saat bekletildim”

İfadesinin ardından çapraz sorgusuna geçilen Sönmezateş, Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın’ın, “Semih Terzi’den talimatı ne zaman, nerede aldınız?” sorusuna, “Askeri telefonla pazartesi ve çarşamba iki kez görüştük. 15 Temmuz’da görüşemedik çünkü ulaşamadım” diye yanıt verdi.

Çiğli Üssü’nde bekletilme emrini kimden aldığı sorulan Sönmezateş, “Bekletilme talimatını Akıncı Üssü Hareket Merkezinden aldık. Hüseyin adlı soyadını hatırlamadığım bir yarbayla görüştüm. Ama emri verenlerin hangi generallerin olduğunu biliyorum. Talimatın emir komuta zinciri içinde yapıldığını düşünüyordum” dedi.

Emri veren generalin kim olduğu sorulunca Sönmezateş, “O generalin kendisinin açıklamasını bekliyorum” açıklamasında bulundu.

“Emri veren F..Ö’cü ise şu an Hava Kuvvetlerini F..Ö’cü bir komutan yönetiyor”

Avukat Aydın’ın, Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili 2 saat önce Fetullah Gülen’e bilgi verildiği yönündeki iddiaları hatırlatması üzerine Sönmezateş, “Dediğiniz gibi bu emri veren komutan F..Ö’cü ise şu an Hava Kuvvetlerini F..Ö’cü bir komutan yönetiyor” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ