Sesleri duyulmayan 16 bin 500 askeri öğrenci

OHAL sürecinde okulları kapatılan bir askeri okul öğrencisi kaleme aldığı yazı ile binlerce öğrencinin yaşadığı mağduriyeti yazdı.
20 Temmuz'da 2016'da ilan OHAL süreci birçok insanı canından malından ve işinden etti.
Askeri okul öğrencileri bu mağdur kitlenin  bir kısmı.

Okulları kapatılan bir öğrenci OHAL sürecinde yaşadıkları sıkıntıları şöyle anlattı:


15 Temmuz sonrası 669 sayılı OHAL KHK’sının 104. maddesiyle, bütün askeri okullar kapatıldı. Aynı bu KHK’nın 105. Maddesi gereğince bütün askeri öğrenciler tasfiye edildi. Öğrencileri işe yaramayan, sivil okullara nakledilmesine, mezun olacak öğrencilerin ise sivil okullardan diploma verilmesine karar verildi.

Öğrenciler bu haksızlık karşısında, birçok kez sesini duyurmaya çalıştı ama kimse onları dinlemedi soruşturma dahi yapılmadan, bir gece çıkan KHK ile birlikte çoktan vatan haini damgasını yemişlerdi bile. İstedikleri tek bir şey vardı ‘’soruşturma yapılsın bir suçumuz varsa idama bile razıyız’’ diyorlardı.

Şehit olmak için girdikleri okullardan suçlu mu? Suçsuz mu? Diye soruşturma dahi yapmaktan korkan haksız güç tarafından, terörist muamelesi görülerek okullarından atıldılar. Ve bütün hayalleri çalındı. Oysa onların ne hayalleri vardı.

Öyle şatafat içinde gelmediler o günlere sıcak, soğuk demeden çalıştılar. Yorgunluk nedir bilmediler. Yaşıtları sivilde gününü gün ederken onlar elinde silah, dilinde Vatan sana canım feda sözleri, vatana hizmet edeceği günlerin özlemini çektiler.

Her biri pırıl pırıl gençlerdi onların artık bir geleceği kalmadı. Konuştuğum bir askeri okul öğrencisinin ağzından şu cümleler çıktı sadece ‘’Biz sivil üniversiteye gitmek istemiyoruz biz zaten isteseydik en iyi sivil üniversitelere giderdik bize sivilden isterlerse Profesör diploması versinler, isterlerse dünyanın en iyi parasını kazandırsınlar bizler artık mutlu olamayacağız ‘’diyordu. Bir taraftan da o karanlıklarla dolu gecede tutuklanan askeri öğrenciler vardı. İddianameleri 1 yılı aşkın sürede zor yazıldı. Tutsak tutuldular ve suç uydurulmaya çalışılıyordu.

Silivri de Sincan da tutsak bulunan askeri öğrenciler hala özgürlük bekliyorlar. Hiçbiri bizi affedin demiyor hepsinin ağzında bir cümle var; "adaletli olun."

Geçenlerde yine mahkemeleri vardı, yine hepsinin tutukluluğunun devamına karar verildi. Son sözlerini söylerken bir öğrenci şu tarihe geçecek cümleleri kurdu: "Sayın hâkim bizler vatanın bölünmez bütünlüğü uğrunda gerekiyorsa can vermek uğrunda yemin ettik. Ben hala yeminimi tutuyorum, eğer sizlerde hukuku uygulayacağınıza tarafsız ve bağımsız olacağınıza yemin ettiyseniz bizleri serbest bırakın’’

Tabi ki hâkim geçiştirdi. Bütün bu kısık sesli yiğitler özgürlük ve adalet bekliyorlar.

Onları kaybetmek yerine kazanalım. Özgürlüklerinin, üniformalarının ve hayallerinin tekrardan onlara verileceği adaletin tecelli edileceği günleri özlemle bekliyoruz. Atsız'ın da dediği gibi "Ey rütbesi çalınanlar! Selam sizlere!"
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ