Protestoya davet: Ses ver ki hapishaneler mezar olmasın

KHK’lı komiser yardımcısı Mustafa Kabakçıoğlu’nun cezaevinde beyaz sandalye üzerinde ölümü Almanya’nın Bayern Eyaleti’nde protesto edilecek.

Almanya’daki sivil toplum örgütleri Initiative für Flüchtlinge Augsburg (Mülteciler İçin İnisiyatifi-IFFA), Human Rights Defenders (İnsan Hakları Savunucuları-HRD) ve Bürgerinitiative für Menschenwürde (İnsan Onuru İnisiyatifi-BiM), 31 Ekim Pazar Münih’te bir araya gelerek KHK’lı Mustafa Kabakçıoğlu’nun cezaevinde plastik sandalye üzerinde ölümünü protesto edecek.
“Ses ver ki hapishaneler mezar olmasın” sloganıyla yola çıkan STK'lar, Türkiye’deki insan hakları ihlalleri ve işkenceleri protesto etmek için saat 11.30’da Karlplatz’ta toplanacak.

Gösteri de canlı ağıt ve resim sergisi de olacak.

ORTAK AÇIKLAMA: CEZAEVLARİNDEKİ DURUM ENDİŞE VERİCİ

Üç sivil toplum örgütü adına yapılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Maalesef Türkiye’de insan hakları ihlalleri her geçen gün artmaktadır. Bu durum uluslararası raporlarla ve Birleşmiş Milletlerin verdiği insan hakları karnesi ile de tescillendi. Özellikle ceza evlerindeki siyasî tutukluların durumu gerçekten çok vahim ve endişe verici. En temel sağlık hizmetlerinden dahi mahrum bırakılıyorlar. Tek kişilik hücrelerde ölüme terk ediliyorlar. Bu durumun en son örneği; tedavi talebi göz ardı edildiği için plastik bir sandalye üzerinde acılar içinde can veren Mustafa Kabakçıoğlu’dur. Mustafa Kabakçıoğlu’nun ölümünü ve Türkiye’deki bütün insan hakları ihlallerini protesto edeceğimiz etkinliğimize sizleri de bekliyoruz. Türkiye’de sesini duyuramayan mağdurların sesi olmamıza yardım eder misiniz!”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ