OHAL’de işkenceyi belgedi, işkencecileri memuriyetten attırıp hapse mahkum ettirdi

Manisa Cezaevinde kolu kırılıncaya kadar işkence gördü. Bu sırada zatürreydi. Hakkını aradı ve iki gardiyanın işkenceciliğini tescilleyip, devlet memurluğundan attırdı.


BOLD MEDYA'dan Cevheri Güven'in haberine göre; Manisa T Tipi Cezaevi’nde tutuklu Ercivan Özcan, gardiyanlar tarafından darp edildi ve sol kolu omuzdan dirseğe kadar parçalandı. Üstelik bu sırada zatürreydi. Özcan, taburcu olup cezaevine döndükten sonra, cezaevi yönetiminin baskısına rağmen hukuk mücadelesini sürdürdü ve kendisine işkence yapan iki gardiyanı memuriyetten attırdı ve 5’er yıl hapis cezasına çarptırdı.

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde yaşayan Ercivan Özcan, OHAL döneminde hakkında yapılan ihbarlar nedeniyle cemaat soruşturmaları kapsamında mal varlığına el konularak 1 Eylül 2016’da tutuklandı. 18 ay Manisa T Tipi Cezaevinde tutuklu kalan Özcan, 29 Ocak 2018’te ilk mahkemesinde tahliye edildi ancak cezaevindeyken ağır hak ihlallerine maruz kaldı.


ZATÜRREYKEN İŞKENCE GÖRDÜ

Tutuklandığında 57 yaşında olan Ercivan Özcan, 10 kişilik koğuşta 30 kişiyle birlikte kalırken, kötü cezaevi şartları nedeniyle zatürreye yakalandı.

Özcan’a 18 Ocak 2017’de zatürre teşhisi kondu ancak hastanede değil koğuşunda tedavisinin devamına karar verildi. Ertesi gün Özcan’ın koğuşunda sabah sayımı sırasında 3 tutuklu, aşağı inmekte geciktikleri için gardiyanlar tarafından baskın yapıldı.

20 dakika avluda sayım vaziyetinde soğukta ve ayakta bekletilen Özcan, hastalığının da verdiği acıyla gardiyanlara, “hakkım varsa ahirette alırım inşallah” demesi nedeniyle işkenceye maruz kaldı. İddianameye yansıyan bilgilere göre, Özcan bu sözü söyledikten sonra gardiyanlar tarafından iki kolu ters bükülerek yere yatırıldı ve bu sırada “kolum arızalı” diye bağırmasına rağmen özellikle sol koluna defalarca vurularak darp edildi.

Manisa Devlet Hastanesi’nin Adli Raporu’na göre Özcan’ın darp nedeniyle kolu omuz ve diskek arasında çoklu biçimde kırıldı, hayati fonksiyonlarını etkileyecek ağır ve ömür boyu kalıcı hasarlar oluştu.8 GÜN AMELİYAT YAPILAMADI

Kolu kırıldıktan sonra ayrı bir cezalandırma yöntemi olarak hastaneye gönderilmeyen Özcan, koğuşta bilincini kaybetti. 2,5 saat sonra kolunun bütünüyle simsiyah olması ve şişmesi sonrası koğuşta bulunan iki doktor ve eczacıların ısrarlı talebi üzerine Özcan Manisa Devlet Hastanesi’ne sevkedildi.

Zatürre nedeniyle ciğerleri kötü durumda olan Özcan, hayati tehlike gerekçesiyle ameliyata alınamadı. Kolundan sürekli kan alınan Özcan ancak sekizinci günün sonunda ameliyat edildi.

HUKUK MÜCADELESİ BAŞLATTI

Ameliyatın ardından cezaevine geri gönderilen Özcan, kendisine işkence yapan gardiyanlar Volkan Akkuş ve Özgür Kutlu’nun görevde olduğunu görünce yoğun bir hukuk mücadelesi başlattı.

Cezaevi yönetiminin iki gardiyanı Özcan’ın koğuşuna sayıma göndermeye devam etmesi üzerine Özcan konuyu yargıya yargıya taşıdı.

Hukuk mücadelesini büyük bir titizlikle yürüten Ercivan Özcan, mahkemeye “hayati fonksiyonlarını ağır derecede etkileyecek nitelikte yaralandığına” ilişkin raporları sunmanın yanında, çok sayıda şahidin de ifadesini ekledi.  Açık deliller ve raporlar ışığında mahkeme 13 Mayıs 2019’da iki gardiyanı suçlu buldu.Uzun süren hukuk mücadelesinin ardından gardiyanlar Volkan Akkuş ve Özgür Kutlu, Manisa 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından suçlu bulundu. Akkuş ve Kutlu devlet memurluğundan çıkartılırken ayrı ayrı 6’şar yıl hapis cezasına çarptırıldılar. Duruşmadaki iyi halleri nedeniyle bu ceza 5’er yıla düşürüldü.


Ercivan Özcan’ın kolu boydan boya ameliyat edilerek, çoklu kırıklar tedavi edildi.

Ercivan Özcan, kolunda meydana gelen ve giderek kötüleştiği belirlenen kalıcı güç kaybı ve zayıflık nedeniyle iki gardiyan hakkında ayrıca tazminat davası da açtı.


KAYNAK: BOLD MEDYA
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ