'Kıbrıs Gazisi'ni ihraç ettiler vefat ettikten sonra iadeyi itibar yaptılar

AKP'nin şaibeli 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında ilan edilen OHAL ile KHK'lar ile binlerce insan ihraç edildi. KHK ile daha önce ihraç edilen Kore Gazisi daha sonra vefat etti. Son çıkarılan KHK ile de iadeyi itibar yapıldı.
OHAL KHK ise ile  ihraç edilen ve 11 Aralık 2017’de hayatını ‘er’ olarak kaybeden ‘Kıbrıs gazisi’ emekli Albay İsmail Gül’e mezarda iade-i itibar yapıldı. Gül’ün eşi, “Büyük bir hata yapılmıştı. Bu hata ölümüne sebep oldu” dedi.

Albay İsmail Gül, emekli olmasının üzerinden 20 yıl sonra, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararname (KHK) ile ‘terör örgütü ile ilişkisi olduğu’ iddia edilerek ihraç edildi.

İsmail Gül’ün ihracına sebep olarak iddia ise  diş hekimi oğlu Ahmet Gül’ün telefonunda ByLock yazılımı olması gösterildi. Ancak kısa süre sonra Ahmet Gül’ün sözde ‘Mor Beyin’ kumpası mağduru olduğu belirtildi.


Gül, bu sırada hastalanarak hayatını kaybetti. Gül’e son çıkan KHK ile iade-i itibar yapıldı.

Hürriyet’in haberine göre, Gül’ün 47 yıllık eşi Sevinç Gül yaşadıklarını şöyle anlattı: “O yaz güzel geçiyordu. Denize giriyor, çıkıyordu. Bir gece yarısı yakın bir akrabamız arayıp listeyi haber verdi. Eşimin yüzünün ne hale geldiğini anlatamam. Kıbrıs’tan geldiğinde bile yüzünü böyle görmemiştim. Büyük bir hata yapılmıştı. Bu hata ölümüne sebep oldu. Muhteşem bir insandı. Ailesine ve devletine çok bağlıydı. Bu olaydan sonra rahatsızlandı. Benim de bacak damarlarım tıkandı. 20 gün hastanede yattım. Er olarak gömüldüğü mezarda albay oldu. Çok büyük yanlışlık yapıldı.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ