Karnı burnunda dört kadın cezaevinde

Türkiye cezaevlerinde şu anda bilinen, doğumuna az kalmış dört kadın bulunuyor. En son tutuklanan Kimya Bozkurt’un (29), karnı burnunda fotoğrafı Tenkil sürecinin sembollerinden biri.


BOLD MEDYA'dan Sevinç Özarslan'ın haberine göre; 21 Ekim’den bu yana Gaziantep L Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan 7 aylık hamile Kimya Bozkurt, ‘kurul raporu alınacak’ gerekçesiyle hastane hastane dolaştırılıyor. Cezaevine girdiğinde 6 aylık hamileliği belgelenen Kimya Bozkurt’un, cezaevi aracı içinde kelepçeli yaptığı bu yolculuklar sağlığını ve psikolojisini bozmuş durumda.

Dosyası 11 Kasım 2019’da Ardahan’dan Gaziantep’e gelen Kimya Bozkurt’un hangi mahkemede bile yargılanacağı belli değil. Dosyasını avukatı bile göremiyor. Bir yetkisizlik karmaşası içinde, 7 aylık hamile bir kadının bekletildiğini ifade eden aile yakını, “Normalde kusma dönemi bitmişti ama stresten yine kusmaya başladı. Hastaneye dar bir kafesin için kelepçeli götürüp getirildiği için büyük sıkıntı yaşıyor. Komik durum prosedür öyleymiş, sanki hastalık gibi değişiklik var mı diye getirip götürüyorlar. Tahliye edilmesi gereken 7 aylık hamile bir kadına bunlar yapılmamalı. Tutuksuz yargılanabilir, ev hapsi verilebilir. Birçok seçenek varken bu eziyet neden!” dedi.


DOĞUMLARINA ÇOK AZ KALDI

Türkiye cezaevlerinde Kimya Bozkurt dışında doğuma az kalmış 3 kadın daha var. 8 aylık hamile Zeynep Şakrak ve 6 aylık hamile Elif Tuğral İzmir Şakran Cezaevinde. 6 aylık Fatma Zehra Gül ise Uşak E Tipi Kapalı Cezaevinde bulunuyor. Üç kadın da örgüt üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanmıştı. Bartın Cezaevinde tutuklu olan 7,5 aylık hamile Güzin Mızrak ise 20 Kasım’da tahliye edilmişti.


29 yaşındaki Kimya Bozkurt ilk hamileliğini cezaevinde geçiriyor. Bu kare geçtiğimiz haftalarda çekildi.


Zeynep Şakrak, Kimya Bozkurt, Fatma Zehra Gül ve Elif Tuğral (sağdan-sola).


KAYNAK: BOLD MEDYA
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ