İkinci yıl dönümünde o Karanlık Gece'nin sır perdesi aralanıyor!

Proje mi, gerçek bir darbe girişimi mi?
15 Temmuz nedir, ne değildir?
Proje mi, gerçek bir darbe girişimi mi?
Gizli ve açık aktörleri kimler?
O karanlık gece nasıl aydınlatılabilir?
15 Temmuz'un faili kim, o geceden sonra Türkiye'de neler oldu?

15 Temmuz kime yaradı?
Bold Medya, ikinci yıl dönümünde o Karanlık Gece'nin sır perdesini araladı.

Mahmut Akpınar, Adem Yavuz Arslan, Levent Kenez, Cevheri Güven, Erkam Tufan, Bedrettin Uğur, Kamil Maman, Ahmet Doğan, Hasan Cücük ve Fatih Akalan 15 Temmuz'da o Karanlık Gece'yi anlattı.
 
 


Levent Kenez: Özgürlükçü bir medya kalmadı, muhalefet ise işbirlikçi. 15 Temmuz ile ilgili gerçekleri kayıt altına almak hepimizin görevi. Düğüne giden komutanlar bildiklerini anlatmalı. İzmir Suikastı, 31 Mart Ayaklanması, 6-7 Eylül Olayları... 15 Temmuz da böyle tertiplerden biri olarak tarihe geçecek.


 

Mahmut Akpınar: Topluma, devlete, hukuka ve demokrasiye en çok zararı 15 Temmuz verdi. Bu karanlık gece ülkemizi bitiren bir felaket olarak kalmasın. Gelin el birliğiyle tüm taraflar 15 Temmuz'u aydınlatalım.

 

Bedrettin Uğur: Gazeteciler, 15 Temmuz ile ilgili önemli belgeleri açıklayınca hapse atılıyor. 15 Temmuz'a dair gerçeklerin dillendirilmesi birilerini rahatsız ediyor. İkinci yıl dönümünde 15 Temmuz ile yüzleşmek pek kolay olmayacak.

 

Adem Yavuz Arslan: Darbenin içerisinde kim olduğu aydınlatılamadı. Erdoğan rejimi için 15 Temmuz, kutsal bir konu. Adil Öksüz muamması var. Birileri millete yalan söylüyor. İkinci yılın sonunda darbenin planlayıcılarını biliyor muyuz?

 


Kamil Maman: 15 Temmuz, sanal darbe girişiminden başka bir şey değildi. Erdoğan'ın böyle bir olaya ihtiyacı vardı. Bir diktatör olarak kendisini güvende hissedemedi. Devletin tüm gücünü toplamak için 15 Temmuz'u yaptı.

 

Ahmet Doğan: Erdoğan, Hizmet Hareketi'ne karşı operasyon hazırlığındaydı. Gerekçeleri dünyada kabul görmedi. Çünkü Hizmet Hareketi, bir terör örgütü değil. O cephaneleri bir darbe tiyatrosuyla kendileri üretti.

 


Cevheri Güven: Buna darbe demek için önceden medyaya bilgisi verilmiş olmalıydı. 10 bin kişilik TRT'ye 8 asker gönderildi. Erdoğan'ın 2 bin 500 polisle korunan sarayına 13 asker gönderildi. Eğer bir askeri kalkışma varsa yarım saatte püskürtülmüştü. Bir gecede 80 bin kişinin isim listesi ortaya çıktı. Tamamı darbeci ilan edildi. Ankara ve İstanbul'da askerleri sokağa gönderen komutanlar terfi etti. Her şeyin tek adama bağlı olduğu diktatörlük rejimi inşa edildi.

 


Hasan Cücük: 15 Temmuz'un sabahında 2 bin 500 hakim ve savcı görevden alındı. OHAL'de çıkarılan KHK'larla insanları işlerinden attılar. AKP, o gün 250 kişinin öldürülmesine izin verdi. Cumhuriyet tarihinin gördüğü en büyük komplo 15 Temmuz'dur.

 

Fatih Akalan: TSK'daki generallerin yarısından fazlası tasfiye edildi. Bütün gücü elinde toplayan iktidar artık rejimi değiştirmek istiyordu. Aylar öncesinde devlet içersinde darbe fısıltısı yayılmaya başladı. Cemaat aleyhine şartlar adım adım olgunlaştırıldı. Kritik isimler hiçbir mahkemeye gidip sanıklarla yüzleşmedi. Cemaat de 15 Temmuz'a dair soruları cevaplamada yeterli çaba göstermedi. Devlet yeniden dizayn edildi, rejim değiştirildi. Erdoğan tek adam oldu.Erkam Tufan Aytav: Troyka'nın içinde Erdoğan, Hakan Fidan ve Hulusi Akar var. Bu bir ittirme ve bastırma operasyonudur. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bir kumpas kuruldu. Askeri öğrenciler, bir takım eli silahlı insanlarca öldürüldü. Neden Erdoğan'ın tatilde olduğu bir dönem tercih edildi. Darbeyi haber alan MİT Başkanı, Cumhurbaşkanı nasıl ulaşamadı? Genelkurmay Başkanı, ordusu darbe yaparken nasıl haber alamaz? 15 Temmuz, kanlı bir kumpastır. 

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ