Hulusi Akar'ın zorla götürüldüğü de yalan çıktı!

Odasındaki korumalar çağrı butonuna basmamış...
Ankara’da devam eden 15 Temmuz’la ilgili Genelkurmay çatı davasında, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın koruma ekibinde olan eski astsubay İsa Akın savunma yaptı. Akın, o gece tüm bu yaşananlara rağmen Hulusi Akar’ın odasındaki panik düğmesine basmadığını açıkladı. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın odasına girebilme şartlarının belli olduğunu belirten Akın, “O akşam panik butona basılmadı. Basılsa ancak o zaman girebilirdik” dedi.

Akın, Hulusi Akar’ın banyo ve dinlenme odasında buton bulunduğunu ve kolayca ulaşılabilir olduğunu kaydedip, basmış olsa kendilerinin hemen müdahale edeceğini söyledi.

2015 Ağustos’unda bizzat Genelkurmay Başkanlığı’nda koruma olarak görevlendirildiğini belirten Akın, “O akşam 25 koruma varken Genelkurmay Başkanı enterne edildi. Korumalar görevini yapmadığı için bu utanç verici durum yaşandı” dedi. Koruma müdürü Binbaşı Yakup Ata izinli olduğu için yerine bakan Başçavuş Muharrem Uzun’u suçlayan Akın, şu  iddiayı ortaya attı:


-“Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK) ekibi geldiğinde Mahir Eser şüphelendi, yukarı çıkıp, baktı. Sonra tüm korumalar makam katına çıktı. Polisler ifadelerinde ‘silah çektik, ama bize engel oldular’ diyerek, aksiyon katmaya çalışmışlar, ama böyle bir şey olmadı. Hepimiz katta amirimizin emrini bekledik. Aşağı inmemiz emrini veren koruma müdürü ve amirimiz Muharrem Uzun’dur” dedi.

KORUMALAR KUZU KUZU YERE YATTI

Akın, 5-6 ÖKK personelinin silahlı teçhizatlı 13 korumayı nasıl teslim aldığını anlatırken de, “Koruma müdürü ve korumaların hiç direnmeden, kuzu kuzu yere yattığını görünce, ben de yattım” dedi.

MAHKEME BAŞKANI ‘DIRDIRINIZI MI ÇEKECEĞİM’ DEYİP SALONDAN ATTI

İsa Akın’ın avukatı masumlar tahliye edilmedikçe, yeni darbenin kapıda olduğu iddiasında bulununca salon karıştı. Bazı müştekiler, “Biz varız, biz varız. Fetö’nün köpeğisin” diye bağırdı. Başkan Dik, “Sizin dırdırınızı mı dinleyeceğiz? Yahu bilinçsiz bilinçsiz şey yapıyorsunuz” sözleriyle bu kişileri salondan çıkarttırdı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ