"Ege Ordu Komutanı yalan söylüyor"

Marmaris'te helikopteri kullanan pilot konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast iddiasıyla yargılanan sanıklardan Albay Zeki Göçmen, Marmaris'e yapılan uçuştan Ege Ordu Komutanı'nın haberi olduğunu iddia etti. Göçmen, "Ege Ordu Komutanı, saat 23.43'te Albay Murat Dağlı'yı aradı ve 'Oluşumun içinde misiniz' diye sordu. Murat Dağlı 'Ne oluşumu' diye karşılık verdi. Bunun üzerine Ordu Komutanı, 'Gözlerinizden öpüyorum' deyip, telefonu kapattı" ifadelerini kullandı.

15 Temmuz Marmaris otel davasında, 37’si asker 47 kişinin yargılanması devam ediyor. Sanıklardan Yüzbaşı Haldun Gülmez’in reddi hakim, diğer sanıklar Üsteğmen Murat Köse ve Astsubay Gökhan Güçlü’nün soruşturmanın genişletilmesi talepleri reddedildi.

Dava Muğla 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Bugünkü duruşmada sanıklardan Yüzbaşı Haldun Gülmez reddi hakim, Üsteğmen Murat Köse ve Astsubay Gökhan Güçlü ise soruşturmanın genişletilmesi taleplerinin yer aldığı dilekçeleri mahkemeye verdi.


Duruşma Albay Zeki Göçmen’in esasa ilişkin savunmasıyla devam etti. Sikorsky helikopterin birinci pilotu Zeki Göçmen, emeklilik planları yaparken başına bunların geldiğini söyledi.

‘EMİR KOMUTA ZİNCİRİNDEN ŞAŞMADIM’

Hiçbir cemaatle ilişkisi olmadığını söyleyen Göçmen, “Çocuklarımı da bu yapıya karşı bilinçlendirdim. Atılmış olsam da ben kendimi hala TSK mensubu olarak görüyorum. 30 yıl hizmet ettim. Ne ast rütbeliyken ne de üst rütbeliyken devletimin zararına olacak hiçbir karara imza atmadım. Mesleğe başladığımdan beri çizgimi hiç değiştirmedim. Emir komuta zincirinden şaşmadım. Bu konudaki suçlamaların hiçbirini kabul etmiyorum” diye konuştu.

‘EGE ORDU KOMUTANI YALAN SÖYLÜYOR’

Göçmen, iddianamelerde ve ifadelerde de geçen “Yarın ya kahraman oluruz ya da vatan haini oluruz” sözlerinin de kendisine ait olmadığını öne sürdü. Göçmen, şunları söyledi:

“15 Temmuz sabahı alaydan ilişiğimi kesecektim. Ancak, evrak olmadığı için ilişiğimi kesemedim. TSK’dan ilişiğimi temelli kesip özel bir havayolu şirketinde işbaşı yapacaktım. Ünsal Paşa (Ünsal Coşkun), ‘Ayrılma bir gün daha uç’ dedi. Albay Murat Dağlı, beni 16.00’da aradı ve ‘Akşam 22.00’de uçuş var’ dedi. Ege Ordu Komutanı, saat 23.43’te Albay Murat Dağlı’yı aradı ve ‘Oluşumun içinde misiniz’ diye sordu. Murat Dağlı ‘Ne oluşumu’ diye karşılık verdi. Bunun üzerine Ordu Komutanı, ‘Gözlerinizden öpüyorum’ deyip, telefonu kapattı. Ordu Komutanı, ifadesinde ‘Onlara gitmeyin emri verdim’ diyor. Ordu Komutanı, yalan söylüyor. Ordu Komutanı, ‘Dönün’ deseydi, dönerdik. Nereye gidildiği konusunda bize bilgi verilmedi. ‘Cumhurbaşkanı Marmaris’te’ deselerdi durum değişirdi. Kimlere güvenmişiz.”

Mahkeme heyeti, dilekçelerin görüşülüp karar verilmesi için 15 dakika ara verdi. Aranın ardından devam eden oturumda, mahkeme başkanı Emirşah Baştoğ, taleplerin yargılamayı uzatmaya yönelik olduğu gerekçesiyle reddine karar verildiğini açıkladı.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ