Die Welt: Erdoğan hükümeti yurtdışından 31 kişi kaçırdı

Alman Die Welt gazetesinde yer alan “Erdoğan hükümetinin yurtdışında 31 kişiyi kaçırdığı iddia edildi” başlıklı haberde, Türkiye’de işkence vakalarının arttığı hapishanlerde bu dönemde 23 şüpheli ölümün tespit edildiği belirtiliyor.
15 Temmuz darbe girişiminden sonra Gülen Hareketi mensuplarının yurtdışından kaçırılarak Türkiye’ye götürülmesi, Alman Die Welt gazetesinde haber oldu. “Erdoğan hükümetinin yurtdışında 31 kişiyi kaçırdığı iddia edildi” başlıklı haberde, UPR raporlarında ifade edilen hususlara değiniliyor.


2020 yılında Türkiye’nin BM İnsan Hakları Konseyi’nin denetimine – UPR’ye tabi tutulacağının belirtildiği haberde, Türkiye’den kaçmak zorunda kalan pek çok muhalif tarafından BM UPR mekanizmasına çok sayıda rapor ulaştırıldığı bilgisine yer veriliyor.

Haberde ayrıca 2016 yılından bu yana Erdoğan yönetimindeki Türk hükümetinin 31 kişiyi yurtdışından operasyonlarla kaçırdığı bilgisinin yanı sıra, İçişleri Bakanı’nın 100’e yakın kişinin getirildiğine dair açıklamasına da atıfta bulunuluyor.

HAPİSHANELERDE 23 ŞÜPHELİ ÖLÜM TESPİT EDİLDİ

Türkiye’de işkence vakalarının arttığı hapishanlerde de bu dönemde 23 şüpheli ölümün tespit edildiği haberde belirtiliyor. HRD, Victim Laborers ve Victim Educators ile ortak sunulan raporda hapishanelerdeki ağır şartlara ve bu sürede artan işkence vakalarına da işaret ediyor. 23 şüpheli ölüm vakasının tespit edildiği, bu olaylara ilişkin Türk makamları tarafından yapılan araştırmaların sonuçlarının açıklanmadığı, bazı durumlarda araştırma dahi yapılmadığı, yapılan araştırmaların da uluslararası standartların gereklerini yerine getirmediği kaydediliyor.

2015 yılına kıyasla Türkiye’ye ilişkin daha çok STK raporunun UPR’ye ulaştırıldığı ifade edilen haberde, SERA Vakfı tarafından verilen raporda, Erdoğan’ın uzun kolunun Avrupa’ya da ulaştığı, MİT’in 2016 yılında İsviçre’de Türk-İsviçreli bir işadamını kaçırmaya çalıştığını ancak bunun yerel makamlar tarafından engellendiği ifade ediliyor.
 
ALMANYA’DAN 30 KİŞİNİN İADESİ İSTENİYOR

Malaysiya, Pakistan, Gabon, Kazakistan ve Kosova’da gerçekleşen kaçırılmalara da yer verilen haberde Alman Anayasayı Koruma Teşkilatının son raporunda yer alan bilgiye göre Türk ve Kosovalı İstihbarat teşkilatlarının işbirliği içinde olduğu belirtiliyor. Haberde ayrıca, Alman Adalet Bakanlığının Die Welt gazetesine verdiği bilgiye göre Türkiye’nin Almanya’dan da Gülen Hareketine mensup 30 kişi için iade talebinde bulunduğu yazıyor.

Haberde yer verilen Köln Merkezli HRD ve SDuB vakıfları tarafından sunulan ortak rapordan aktarılanlara göre ise, Türkiye’de Erdoğan’ı eleştiren herkesin tutuklanabileceğini göze alması gerektiği ve her türlü muhalefetin adli makamlar tarafından “teröre destek” şeklinde değerlendirildiği, Gülen Hareketi ile Kürt muhaliflerin özellikle bu uygulamalara tabii tutulduklarının altı çiziliyor.


Kaynak: Kronos
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ