DEVA: KHK’ları tüm sonuçlarıyla birlikte ortadan kaldıracağız

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin, KHK’ların Anayasa Mahkemesi tarafından temel haklar bakımından re’sen incelenmesini sağlayacaklarını belirterek, “Kararnamelerin tüm sonuçlarıyla birlikte ortadan kaldırılmasını temin edeceğiz” dedi.
Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Seçim İşleri Başkanı İdris Şahin, sosyal medya hesabından Olağanüstü Hal (OHAL) ve Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

TBMM’nin yasama ve denetim faaliyetlerini uzlaşmacı ve çoğulcu yöntemlerle gerçekleştirmesi gerektiğine inandıklarını kaydeden İdris Şahin, “Öngördüğümüz parlamenter sistemin bir gereği olarak, KHK gibi TBMM’nin yasama yetkisinin devri anlamına gelen uygulamalara son vereceğiz” ifadesini kullandı.

“TÜM SONUÇLARIYLA BİRLİKTE ORTADAN KALDIRILMASINI…”


Olağanüstü Hal Kararname’leriyle temel hak ve özgürlüklere getirilecek sınırlamaların, hakkın özüne dokunamayacağı esasını benimseyeceklerini belirten Şahin, “Bu kararnamelerin yargısal denetime açılmasını ve Anayasa Mahkemesi tarafından temel haklar bakımından re’sen incelenmesini sağlayacağız. OHAL’in sona ermesi halinde, kararnamelerin tüm sonuçlarıyla birlikte ortadan kaldırılmasını temin edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ