Darbe sanığı komutan: 'Genelkurmay imzalı bir kağıtta yazılanları uyguladım'

15 Temmuz darbe girişimi ile ilişkili olarak Donanma Komutanlığı’ndaki darbe girişimi davasında ağır müebbbet alan eski tuğamiral eski tuğamiral Hayrettin İmren “Hain, terörist değilim; Genelkurmay Başkanlığı imzalı bir kağıtta yazanları uyguladım.
 Emri sorgulamadım. ‘Vur’ deyince vururum, ‘Öl’ deyince ölürüm” ifadelerini kullandı.

Hürriyet’in haberine göre, Donanma Komutanlığı’ndaki darbe girişimiyle ilgili davada karar verildi. Kocaeli Ceza İnfaz Kurumları’ndaki 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada 51’i tutuklu, 15’i firari 90 sanık yargılanırken, Cengiz Topel Hava Üssü ile davada aralarında amiral Tezcan Kızılelma’nın da bulunduğu 20 kişinin dosyası davadan ayrıldı. Fethullah Gülen’in de aralarında olduğu 15 kişinin yakalanmalarının beklenmesine ve haklarında yakalandıktan sonra karar verilmesine hükmedildi.

Mahkeme heyeti, 55 sanık hakkında kararını açıkladı. Eski amiral Hayrettin İmren, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis ile hakkındaki diğer suçlamalardan 93 yıl; eski amiral Nazmi Ekici ise ağırlaştırılmış ömür boyu hapis ve 27 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Diğer sanıklar Yakup Dalkılıç, Oktay Aygün, Ümit Kol, Emrah Çoban, Mehmet Sarı, Enver Kılıç, Muharrem Aslan, Murat Erdem, İsmet Coşkun, Harun İlaslan, Ahmet Aykut Şevik, Önder Öngör, Mustafa Murat Bardakçı, Sezai Özgür Öztürk, Meftun Metin, Fatih Dalkıran, Ömer Faruk Avcı, Murat Hüdavendigar Bozik, Arif Çırtlık, Ali Kocamanoğlu, Sami Tulgar olmak üzere 23 sanık hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildi.


Ferit Melih Meriç, Emre Kıvrak, Erdal Çetin, Murat Dikkaya, Abdülaziz Yıldız, Hasan Özbudak, Hakan Türker, Rifat Karataş, Olcay Keriman, Murat Kabasakal, Salih Yalçınkaya, Kenan Erbalkan ve Fatih Ergin olmak üzere 13 sanık ise ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Davada 8 sanık hakkında beraat kararı verilirken, 11 sanık hakkında da 1 ile 26 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi.

ESKİ AMİRALLERE AĞIRLAŞTIRILMIŞ ÖMÜR BOYU HAPİS

Donanma Komutanlığı’ndaki darbe girişimiyle ilgili davada, darbe girişimini yönettiği suçlamasıyla yargılanan eski amiraller Hayrettin İmren ve Nazmi Ekici, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Diğer sanıklarla ilgili kararlar ise duruşmada açıklanmaya devam ediyor.

ESKİ TUĞAMİRAL İMREN: KAĞITTA YAZANLARI UYGULADIM

Donanma Komutanlığı’ndaki darbe girişimine ilişkin davada, sanıklara son sözleri soruldu. Komutanlıkta darbe girişimini yöneten, meslekten ihraç edilen eski tuğamiral Hayrettin İmren, “Hain, terörist değilim; vatansever Türk evladıyım. Genelkurmay Başkanlığı imzalı bir kağıtta yazanları uyguladım. Suç işleme kastıyla hareket etmedim. Mahiyetimdekiler de bana uydu. Emri sorgulamadım. ‘Vur’ deyince vururum, ‘Öl’ deyince ölürüm. Söz konusu vatansa gerisi teferruattır. Ne mutlu Türk’üm diyene” diye konuştu.

Darbe girişimini yönetenler arasında yer alan, meslekten ihraç edilen eski tuğamiral Nazmi Ekici ise “Suçsuzum, beraatimi talep ediyorum” dedi.

Tutuklu yargılanan tuğamiral Gürel Kaynak da “Sanık olarak burada bulunmaktan hicap ve pişmanlık duyuyorum. Darbeye ilişkin bir katkım olmadı. Örgüt üyesi olmadım. Tesadüf ve yanlış inançlardan dolayı bunlarla bir araya geldim. Etkin pişmanlık kapsamında her şeyi anlattım. Çok üzgün ve pişmanım” diye konuştu.

Yargılanan sanıklardan birçoğu, son sözlerinde suçsuz olduklarını öne sürüp, tahliye talebinde bulundu. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ