​Alman vatandaşı eski MİT'çi de 'F…'den tutuklu

Eski MİT mensubu ve hem Alman hem de Türk vatandaşı olan Enver Altaylı, Gülen cemaati üyesi olduğu ve 'F… üyeliği’ suçlamasıyla Türkiye'de cezaevinde tutuluyor.
Altaylı'nın ailesi, Almanya hükümetine çağrıda bulunarak Altaylı'nın serbest bırakılması için girişimde bulunmasını istedi.
 
Alman haber ajansı dpa'ya göre, 73 yaşındaki Altaylı eski bir MİT çalışanı. Hakkında 'terör' suçlaması bulunan Altaylı 2017 yılı Ağustos ayından bu yana tutuklu ve Sincan Cezaevi'nde tek kişilik bir hücrede tutuluyor.
 
Hakkında henüz iddianame hazırlanmayan Altaylı'nın ailesi, daha önce olumsuz etkisi olur kaygısıyla konuyu kamuoyu ile paylaşmadıklarını ancak tecrit ve iddianame yokluğu nedeniyle karar değiştirdiklerini belirtiyor.

 
Altaylı'nın kızı, Almanya'dan beklentisini şu sözlerle açıkladı:
 
"Alman hükümetinin babamın salıverilmesi ve dava sürecinin hızlandırılması için daha çok çaba göstermesini istiyoruz."
 
Alman Dışişleri Bakanlığı'nan konudan haberdar olduğunu ifade eden Altaylı'nın kızı, babasının çifte vatandaşlığının olmasından ötürü Türk makamlarının konsolosluk desteği verilmesini engellediğini iddia ediyor.
 
Altaylı, 1986 yılında MİT tarafından Doğu Avrupa hukuku konusunda çalışmalar için Almanya'ya gönderilmiş.
 
Bir yılı aşkın süre cezaevinde kalan gazeteci Deniz Yücel'in 16 Şubat'taki tahliyesinin ardından açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'de siyasi gerekçelerle dört Alman vatandaşının daha tutuklu olduğunu duyurmuştu. Cezaevindeki diğer üç kişinin kimliği bilinmiyor.Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ