​26 Gazeteci için karar: Haber ve tweet’lere toplam 160 yıl hapis, tahliye yok!

Hizmet Hareketi’nin medya yapılması iddiasıyla büyük çoğunluğu gazeteci 26 kişinin yargılandığı davada karar çıktı.
Dün ve bugün süren son duruşmalar sonunda mahkeme kararları açıkladı. 26 gazeteciden 25’ine ceza verildi. Gazeteciler haber ve tweet’lerinden dolayı toplamda 160 yıl hapis cezası aldı. Mahkeme cezaevinde bulunan gazetecileri tahliye etmedi. Tek beraat eden gazeteci ise Muhterem Tanık oldu. Daha önce tahliye eden Ali Akkuş ise tekrar tutuklandı.
 
Davada Atilla Taş için önce  5 yıl ceza verildi. Sonra indirime gidilerek 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Atilla Taş için tutuklanma talebi reddedildi. Taş’a suçlama ise ‘bilerek ve isteyerek yardım’ olarak gösterildi. Murat Aksoy “üye olmamakla birlikte örgüte yardım” suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Aksoy tutuklanmadı.
 
12 gazeteciye örgüt üyeliğinden 7 yıl 6 ay hapis cezası

 
Gazeteciler Ahmet Memiş, Ali Akkuş,  Ünal Tanık, Seyid Kılıç, Muhammed Sait Kuloğlu, Mustafa Erkan Acar, Oğuz Usluer, Ufuk Şanlı, Mutlu Çölgeçen, Yetkin Yıldız, Cuma Ulus ve Davut Aydın hakkında “örgüt üyeliğinden” 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi.
 
Mahkeme 11 gazeteci için ise “örgüt üyeliği” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi
 
6 yıl 3 ay hapis cezası alan gazeteciler ise Abdullah Kılıç, Cihan Acar, Bünyamin Köseli, Cemal Azmi Kalyoncu Halil İbrahim Balta, Bayram Kaya, Habip Güler, Hanım Büşra Erdal, Yakup Çetin, Hüseyin Aydın, Gökçe Fırat Çulhaoğlu.
 
Ali Akkuş tutuklandı, tahliye kararı çıkmadı
 
Mahkeme daha önce tahliye edilen gazeteci Ali Akkuş’un tutuklanmasına karar verdi. Tutuklu sanıklardan tahliyesine karar verilen olmadı. Davada hakkında beraat kararı verilen tek sanık Muhterem Tanık oldu
 
***
 
İşte gazetecilerin son sözleri;
 
Abdullah Kılıç: Adnan Menderes “bir milletin sığınabileceği en adil liman hakimlerin pak vicdanıdır” demişti.
 
Ahmet Memiş: Ailem gerçekten mağdur. Beraatimi talep ediyorum.
 
Ali Akkuş: F… örgüt kriterlerinin hiçbiri bende mevcut değildir. Aklanmak istiyorum.
 
Atilla Taş: Şöhret maddiyattan çok bela ve kötü şans getirdi. Ben suçsuzum, beraatimi istiyorum.
 
Bayram Kaya: Sadece muhabirlik yaptım, algı varsa algının sorumlusu ben değilim. Dönemin yöneticilerine tanınan haktan ben de yararlanmak istiyorum.
 
Muhammed Sait Kuloğlu: Ben bugün eşim için belki hediye olurum, o da evlilik yüzüğümü geri takar.
 
Bünyamin Köseli: Vereceğiniz karara razıyım.
 
Cemal Azmi Kalyoncu: Terör örgütü üyesi değilim, suçsuzum. Tahliyemi talep ediyorum.
 
Cihan Acar: Kendi hatalarım ve hayallerimle yaşadım. Tek istediğim özgürlük.
 
Cuma Ulus: Sadece gazeteciyim. Yargılanmaktan hiçbir zaman kaçmadım. Beraatimi istiyorum.
 
Gökçe Fırat Çulhaoğlu: Hayatta korunması gereken en önemli şey masumiyettir. Bugün benim doğum günüm. Bir bebek masumiyetiyle çıkmak istiyorum.
 
Habip Güler: Masumiyetimi her yönden ispatladım. 20 aydır yavrularıma hasretim. Beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum.
 
Halil İbrahim Balta: Hapiste değilim, ölsem de evde öleceğim. Beraatimi talep ediyorum.
 
Hanım Büşra Erdal: Ben hep gazetecilik yaptım. Düşüncelerimi hukuki çerçevede ifade ettim. Bir bedel ödedim. Umarım aileme ve sevdiklerime kavuşurum.
 
Hüseyin Aydın: Şimdi vereceğiniz karar hapishanede kalan insanlar için ölüm demek. Eşim çok acı çekiyor. Bu çukurdan beni kurtarın.
 
Ünal Tanık’ın eşi Muhterem Tanık: Kendim ve eşim adına beraat istiyorum.
 
Murat Aksoy: Ben gazeteciyim. Muhalif ve eleştirel olabilirim. Suçsuzum. Beraatimi ve üzerimizdeki lekenin çıkarılmasını istiyorum.
 
Mustafa Erkan Acar: Beraatimi istiyorum. Çalıştığım tüm kurumlarda işimi yasalara uygun bir şekilde yapmaya çalıştım.
 
Mutlu Çölgeçen: 23 yıllık gazeteciyim. Önce hep iş dedim, bundan dolayı eşimden özür dilemek istiyorum. Artık yoğurdu bırakın üflemeyi, dondurarak yiyoruz.
 
Oğuz Usluer: 20 yıllık gazeteciyim. Darbeci olmadığım gibi darbe karşıtı belgeseller yayınladım. Tüm gazetecilerin serbest kalmasını talep ediyorum.
 
Seyid Kılıç: Hayatta kusurlarım oldu. Ailemin çok vaktini çaldım. Ama terör örgütü üyeliği suçlamasını kabul edemem. Ülkem için adaletin tecellisini talep ediyorum.
 
Ufuk Şanlı: 37 yaşımda işsiz, 38 yaşımda terörist oldum. Zor bir süreç ama bir gün olsun adaletten kaçmadım. Kendimle ilgili tüm gerçeklerle yüzleşmekten vazgeçmedim.
 
Ünal Tanık: Bütün hayatım bütün şeffaflığıyla önünüzde. Ben gazetecilik yaptım
 
Yakup Çetin: Son 20 ayda beni en çok üzen şeyleden biri bana bir sayı muamelesi yapılması oldu. Benim bir insan olduğumu görmenizi istiyorum.
 
Yetkin Yıldız: Eşime evlenme teklif ederken ona bir söz vermiştim: Onu yalnız bırakmayacaktım. 20 aydır onu yalnız bıraktım. Ben sadece gazetecilik yaptım.
 
***
 
Gazeteciler için suç olarak  haberleri ve sosyal medya paylaşımları gösterilmişti. Duruşmanın 22 Şubat’ta gerçekleşen oturumunda tutuklu gazetecilerden Abdullah Kılıç, Ahmet Memiş, Bayram Kaya ve Muhammed Sait Kuloğlu ile tutuksuz yargılanan Atilla Taş, Ali Akkuş ve Bünyamin Köseli’nin savunmaları dinlenmişti. Tutuksuz yargılanan Davut Aydın ise sağlık sorunları nedeniyle savunmasını avukatı aracılığıyla yaptı.
 
23 Şubat’ta da tutuklu yargılanan gazeteciler Cemal Azmi Kalyoncu, Gökçe Fırat Çulhaoğlu ve Habib Güler ile tutuksuz yargılanan Cihan Acar ve Halil İbrahim Balta’nın savunmaları alındı. Tutuklu Cuma Ulus, avukatlarının dosyasındaki delillere ilişkin usûle dair bir itirazı nedeniyle savunma yapmadı.
 
Dün ise Hanım Büşra Erdal, Hüseyin Aydın, Muhterem Tanık, Murat Aksoy, Mustafa Erkan Acar, Mutlu Çölgeçen, Oğuz Usluer, Seyid Kılıç savunma yapmıştı. Bugün ise Ufuk Şanlı, Ünal Tanık, Yakup Çetin ve Yetkin Yıldız savunmalarını tamamladı.


 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ