15 Temmuz Mueller’in raporunda: Flynn, Gülen hakkında yalan söyledi

Özel yetkili savcı, mahkemeye sunduğu notta Michael Flynn'in Türkiye hükümetiyle işbirliği yaparak 15 Temmuz darbe girişimi konusunda kamuoyunu etkilemeye çalıştığını doğruladı.
ABD’de Rusya soruşturmasının özel yetkili savcısı olan Robert Mueller’in Michael Flynn ile ilgili mahkemeye sunduğu not bugün kamuoyuyla paylaşıldı.

Yazışmanın en dikkat çeken bölümlerinden birinde Flynn’in çeşitli yalan beyanda bulunduğu, bunlardan birinin de “Türkiye Projesi” hakkında olduğu ifade edildi. Mueller, “Flynn’in yalan beyanının Türkiye Cumhuriyeti’nin darbe girişimi konusunda kamuoyunu etkileme çabalarına ilişkin halkın bilgi alabilmesini engellediği” ifade edildi.

Flynn’in 15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonra, Ağustos 2016’da Türkiye için lobicilik faaliyetlerine başladığına değinilen notta, Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal olarak oturum izni bulunan Fethullah Gülen’in ülkeden kaçırılması planına da atıf yapıldı.


Mueller’in notunda Flynn’in pek çok konuda soruşturmaya yardımcı olduğu için hapis cezası almayacağı bilgisi de yer aldı.

Buna göre, Flynn’le 19 mülakat yapıldığı ve Flynn’in soruşturmaya belgeler sunduğu da belirtiliyor.

Altı sayfalık belgenin pek çok satırı ‘çok gizli’ olduğu gerekçesiyle üzeri karatılmış bir şekilde paylaşıldı.

FLYNN TÜRKİYE KONUSUNDA DA YALAN SÖYLEMİŞ

Seçim kampanyası döneminde Trump’ı destekleyen emekli asker Flynn, seçimlerin ardından ulusal güvenlik danışmanlığı görevine atanmıştı.

Ancak Flynn, seçimin ardından geçiş döneminde Rusya’nın Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak ile yaptırım konusunu ele aldığı bir görüşme gerçekleştirdiğinin ve bu görüşmeyle ilgili Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) soruları karşısında yalan beyanda bulunduğunun ortaya çıkmasının ardından istifa etti.

Savcılık, mahkemeye sunduğu belgelerde Flynn’in soruşturmaya çok yardımcı olmasına rağmen gerek Rus büyükelçi ile teması gerekse de Türkiye ile ilişkileri konusunda yalan beyanda bulunduğuna dikkat çekti.

‘TÜRKİYE HÜKÜMETİ İLE DOĞRUDAN İLİŞKİYE GİRMİŞ’

Savcılık, Flynn’in Fethullah Gülen’in iadesi konusunda lobi faaliyetlerinde bulunmak üzere Türkiye hükümeti ile anlaşmasına dair yaptığı resmi bildirimlerde yanlış beyanda bulunduğunu söyledi.

BBC Türkçe‘nin aktardığına göre, Flynn’in adını taşıyan danışmanlık şirketi Flynn Intel Group ile Türk bir iş adamının sahibi olduğu Hollanda merkezli Inovo BV, Ağustos 2016’da çeşitli lobi faaliyetlerinde bulunmak üzere üç aylık bir anlaşma imzaladı.

Taraflar, Inovo’nun Türk hükümetinden bağımsız bir şirket olduğunu ve Türkiye hükümetinin bu anlaşmanın bir tarafı olmadığını söylüyordu. Ancak Flynn savcılık ifadesinde Türkiye hükümetiyle doğrudan temas kurduğunu kabul etti.

Savcılık mahkemeye sunduğu değerlendirme yazısında, “FARA (Yabancı Temsilciler Kayıt Yasası) kapsamındaki beyanlarda, (Flynn’in yürüttüğü) Türkiye ile ilgili projenin Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri tarafından denetlendiği ve yönlendirildiği bilgisine yer verilmiyor. O dönemde sanık, ulusal güvenlik danışmanlığı görevini yürütüyordu ve bu nedenle de Trump kampanyasının dış politika ve ulusal güvenlik konularındaki görüşlerini belirleyen isimler arasında yer alıyordu” dedi.

Savcılık, Flynn’in başkanlık seçimlerinin olduğu gün yayımlanan bir makalesinde, Türkiye’nin 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin sorumlusu olarak gösterdiği Gülen’in iade edilmesi gerektiğini yazdığını anımsattı.

KAMUOYUNU YANILTTI

Savcılık, “(Gülen’in) darbe girişimindeki sorumluluğu çok tartışmalı bir konu olup, sanığın (Gülen’in) rolüyle ilgili kaleme aldığı makale Türkiye Cumhuriyeti’nin, kamuoyunun fikirlerini etkileme çabaları için değerliydi. Sanığın yaptığı yanlış beyanlar, kamuoyunun Türkiye Cumhuriyeti’nin ABD’de yasal olarak ikamet eden bir kişinin sınır dışı edilmesini sağlama çalışmaları da dahil olmak üzere darbe girişimiyle ilgili kamuoyunun görüşlerini etkileme çabaları hakkında bilgi sahibi olma hakkına zarar verdi” dedi.

Flynn, The Daily Caller sitesinde seçim günü yayımlanan “Müttefikimiz Türkiye krizde ve desteğimize ihtiyacı var” başlıklı makalesinde, Gülen’in ABD’de ılımlı bir imam olarak tanınmasına karşın aslında “radikal bir İslamcı” olduğunu belirterek, ABD’nin dış politikasını Türkiye’ye öncelik verecek şekilde yeniden gözden geçirmesi gerektiğini ifade etti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ